Çikolatalı Mus (chocolate mousse)

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Çikolatalı Mus (chocolate mousse)

Çikolatalı Mus (chocolate mousse) tarifi
Rüya gibi köpük köpük bir çikolata hazırlamak ister misiniz ? Misafirleriniz mutlaka tarif isteyecek :) Çikolatalı Mus...
Yapımı kolay ama püf noktası çok bir tarif Çikolatalı Mus. Biz kıvam vermek için jelatin veya çiğ yumurta akı kullanmadık. Hatta yumurta sarısını da sıcak sütle pastörize ettik. Yani çok masum bir tarif haline geldi :) En güzel tarafı buzdolabında 2-3 gün aynı tazeliği koruması. Misafir gelmeden bir-iki gün önce hazırlayıp dolaba atılabilir. Hazırlarken dikkat edilecek noktaları da hemmen söyliyelim.
  Yumurta sarısına sıcak sütü eklerken çok dikkat etmek lazım. Yarısına kadar azar azar ekleyip, kalanını birden ekleyebilirsiniz.
   Çikolata sıcak olursa yumurtalı karışımı eklediğinizde, yumurta pişer ve çikolatayı da katılaştırır. Soğuk olursa çikolata içinde pütür pütür olur. 
   Köpürtülmüş krema ile çikolatayı birleştirirken hızlı ve sert hareketlerle karıştırmamak gerekir. Köpüğünü söndürmeden alttan üste doğru hafif karıştırılır.
   Sunumda büyük değil de  küçük sunum kapları tercih etmek daha iyi oluyor. Herkese afiyetle efendim :) 
Porsiyon: 4-6 kişilik 
Hazırlama süresi: 30 dakika

Malzemeler:
  • 120 gr bitter çikolata
  • 10 gr tereyağı
  • 1 paket (200 gr çiğ krema)
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 kahve fincanı (50 gr kadar süt) 


Yapılışı:
Krema 1 yemek kaşığı bir kenara ayrıldıktan sonra  mikser yardımıyla iyice köpürüp sertleşene kadar çırpılır. Oda sıcaklığında bekletilir. Bitter çikolata ve tereyağı ben mari usulü eritmek için bir kaseye alınır ve kase biraz su koyduğumuz tencereye oturtulur, kısık ateşe alınır. Arada karıştırıp çikolatanın homojen erimesi sağlanır. Diğer tarafta yumurta sarısı üzerine toz şeker eklenerek iyice çırpılır. Süt ve ayrılan krema küçük bir kaba konur ve ocağa alınır. Kaynamadan göz göz olana kadar iyice ısıtılır. Yumurta sarısı ile hazırladığımız karışıma incecik akıtılarak hızlı hızlı karıştırılır. Eriyen ve normal oda ısısı sıcaklığına gelen çikolata ile birleştirilip hızlı hızlı karıştırılır. Diğer tarafta bekleyen çırpılmış kremanın üzerine dökülür ve alttan üstev doğru köpüğünü söndürmeden karıştırılır. Küçük kuplara konur. Buzdolabında en az 3-4 saat dinlendirilip servis yapılır... 

Afiyet, şifa olsun...

Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.