Açık süt tüketiminde yeni tehlike

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Açık süt tüketiminde yeni tehlike

Açık süt tüketiminde yeni tehlike tarifi
Hamilelik döneminde açık süt tüketiminin düşük yapma ihtimalini artırdığı iddia ediliyor. Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özer Kınık, “Açık satılan sütlerin içerisindeki bakteriler düşüklere neden oluyor” dedi.
Sokak sütü tüketiminin ciddi sağlık problemlerine yol açtığı iddia edildi. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Prof.Dr.Özer Kınık, doğal yaşam trendi ile birlikte büyük şehirlerde açık süt tüketimini teşvik edici söylemlerin arttığını ancak bunun büyük riskleri de beraberinde getirdiğini belirtti.

WHO DOĞRU BULMUYOR

Yapılan araştırmalarda, açık sütün içinde, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilenin üzerinde insan sağlığını tehdit eden bakteri, virüs ve mikroorganizma bulunduğunu ifade eden Kınık, “UHT ve pastörizasyon sütü sağlıklı tüketmek için en güvenli yöntemlerdir” dedi. Halk arasında sokak sütü olarak bilinen açık sütte, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kabul edilen miktarların üzerinde hastalık yapan bakteri, virüs gibi mikroorganizmaların olduğunu belirten Kınık, bu durumun insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini söyledi. Çiğ sütlerin kaynatılmadan tüketilmesinin sağlığa zararlı olduğunu ifade eden Kınık, kaynatma işlemi sonrasında besin değerinde ciddi kayıplar oluştuğunu vurguladı.

BAKTERİLER VAR

Prof.Dr. Kınık, bazı araştırma sonuçlarına göre açık sütlerin içerisinde hamile kadınlarda düşüklere, zehirlenmelere, vereme, bulaşıcı hastalıklara, ishale ve zaman zaman da ölümlere sebep olabilen çok sayıda bakteri bulunduğunu ifade etti. UHT (uzun ömürlü) sütlerin içinde katkı maddesi olduğuna dair, özellikle belli çevrelerce dile getirilen yönlendirilmiş inancın ise çok büyük bir yanlış olduğuna da değindi. Kınık, sütün uzun süre dayanmasının sebebinin ise soğutma ve koruyucu katkı maddesine gerek kalmaksızın uygulanan ısıl işlemve bunu izleyen tamamen aseptik koşullarda gerçekleştirilen 6 katmanlı özel ambalaj olduğunu belirtti.

Ciddi risk oluşturuyor

Prof. Dr. Kınık, gıda güvenliği konusunda çalışmaların detaylandırıldığını fakat Türkiye’de açık ve uygun olmayan şartlarda ya da tekniklerle üretilen gıda satışlarının devam ettiğine dikkat çekti. Açık süt tüketimine de yönelim olduğunu aktaran Kınık, “Ancak bu insan sağlığı için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Sokak sütü ya da açık süt olarak tanımlanan çiğ sütün içeriğinde insan sağlığına zarar verecek hastalık yapan bakteriler yoğundur. Kontrolsüz satılan sütlere, hayvandan sağılıp tüketiciye ulaşıncaya dek çevre hava, su, yem, gübre, insanlar gibi pek çok kaynaktan birçok hastalık yapan mikroorganizma bulaşabilmektedir” diye konuştu.

Kaynatılan sütün besin değeri yok

Prof. Kınık, şöyle konuştu: “Halkta açık sütü kaynattığımızda besin değeri açısından UHT ve pastörize sütten daha faydalı olduğuna dair yanlış bir inanış var. Fakat kaynatma tekniği ile zararlı mikroorganizmalar arındırılırken sütün başta suda çözünen vitaminler olmak üzere mineraller ve besin değerinde de çok önemli kayıplar gözlenmektedir.”

Kaynak: Bugün Gazetesi
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.