Doğu’nun gizli sırrı zencefil

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Doğu’nun gizli sırrı zencefil

Doğu’nun gizli sırrı zencefil tarifi
Yüzyıllardır Doğu mutfağında kullanılan zencefilin sırrı nedir? İşte Zencefilin mucize yararları...
Zencefil Asya mutfağının hem sıcak hem acı ana baharatıdır. Bu tropikal meyvenin yer altındaki gövdesine verilen isimdir aslında zencefil. Aşağıda bahsedeceğim koruyucu ve önleyici özelliklerinin çoğu kurutulduğunda da korunmaktadır.
 
Mide bulantısı ve yolculuk rahatsızlığını önler. Zencefil mide bulantısının önlenmesinde yaygın kullanılan ilaçlar kadar etkindir. Ancak zaten devam eden mide bulantısını durdurma etkisi bulunmamaktadır.
 
Hazmı kolaylaştırır, sindirim gazını hafifletir. Safrayı uyararak bağırsakları rahatlatır; gaz sancısı ve karın ağrısını engeller.
 
Kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır. Kan dolaşımın bloke ederek kalp krizi veya inme neden olabilen kan pıhtılarının oluşumunu engellemede sarımsak ve soğandan çok daha etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır.
 
Güçlü bir öksürük ve soğuk algınlığı savaşçısıdır. Zencefil kan dolaşımı üzerinde ısıtıcı ve balgam ve mukozal iltihabı sökücü etki göstermektedir.
 
Romatizmal ağrı,şişlik ve sertlik önleyici etkileri olduğu düşünülmektedir. Ayurvedik romatizma ve artrit tedavisinde faydalanılan zencefilin hiçbir yan etkisi kaydedilmemiş ve olumlu etkileri rapor edilmiştir.
 
Zencefilin bu etkilerinin, inflamasyona neden olan bileşikleri bloke etmesiyle bağlantılı olduğu düşünülmektedir.
 
Sadece 1 gr(1/2 çay kaşığı) kuru zencefil veya küçük bir parça taze zencefil mide bulantısı ve yolculuk rahatsızlığına iyi gelir.
 
Fazla zencefil tüketimi mesane girişinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Dikkatli tüketilmesi tavsiye edilir.
 
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.