Hazır gıdalar hastalıklara davetiye çıkarıyor

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Hazır gıdalar hastalıklara davetiye çıkarıyor

Hazır gıdalar hastalıklara davetiye çıkarıyor tarifi
Doç. Dr. Yavuz Dizdar, hazır gıdaların kanserden tiroid hastalıklarına kadar ciddi sorunlara yol açtığını vurguladı.
İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, raf ömrünün uzatılması için yapılan müdahaleleringıdaların besleyici özelliklerini ortadan kaldırdığını savundu.
 
'BOZULMAMALARI İŞLEM GÖRDÜKLERİNE İŞARETTİR'
 
Hazır gıdaların normal şekilde bozulmamasının işlem gördüğünün açık göstergesi olduğuna dikkati çeken Dizdar, yoğurdun tüketim süresi dolmasına rağmen ekşimemesinin, sosisin 2 ay boyunca bozulmadan ve kokuşmadan durabilmesinin bunun kanıtı olduğunu anlattı. ''Gıdalara aşırı basınç uygulayarak ya da içine bakteri üremeyi engelleyecek nitrat gibi maddeler koyarak raf ömrülerinin uzatılması, ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor'' diyen Dizdar, firmaların bozulmayı önleyiciişlemlerle dağıtım maliyetlerinden kurtularak ciddi kar elde ettikleriniöne sürdü.
 
Dizdar, şöyle konuştu: ''Bir ürün normalde 2 günde bozulacaksa bunun sirkülasyonunu sağlamak için çok sıkı bir lojistik takviyesi gerekiyor. Ancak ürünün raf ömrü uzatılırsa haftalık periyodik takviyelerle dağıtım maliyetlerini düşürüyorlar. Günü geçmiş ürünler bile zamanında toplatılmıyor. Günlük diye satılan sütler de işlemden geçirilerek kaymağı alınıp homojenize ediliyor, bu işlem sütün muhteviyatını bozuyor. Hazır gıdalar hastalıkları tetikliyor. Bütün dünyada satılan hazır gıdalar kanserin yanı sıra, romatizmadan tiroid hastalıklarına kadar bütün genel hastalıkların artmasına yol açar.''
 
Uzunraf ömrü olan her gıdaya çok dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Dizdar, kekten yoğurda kadar bütün hazır gıdalardan uzak durulmasıgerektiğini bildirdi.
 
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.