Ihlamur deyip geçmeyin!

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Ihlamur deyip geçmeyin!

Ihlamur deyip geçmeyin! tarifi
Güzel kokusuyla cezbeden ıhlamurun bebeklerimize ve çocuklarımıza nasıl faydalı olabileceğini biliyor musunuz?
Ihlamur, tedavi edici özellikleriyle en faydalı bitkilerden biridir. Hazımsızlık, kabızlık, uykusuzluk gibi rahatsızlıklara karşı tedavi edici olmasıyla beraber, ıhlamurun bir de yatıştırıcı özelliği vardır. Gelelim bunca güzel özelliğiyle ıhlamurun bebeklerimize ve çocuklarımıza nasıl faydalı olabileceğine…

Bebekler ve çocuklar büyürken zaman zaman gaz sorunu yaşayabilir. Ihlamur, sindirim sistemini çok iyi çalıştırır, dolayısıyla gaz çıkarmayı da kolaylaştırır. Bu durumda püf noktası, ıhlamurdan nasıl faydalanılacağını bilmekte… Bebekler için ıhlamur hazırlarken yapraklar kullanılmamalı, ıhlamurun yalnızca çiçekleri kullanılmalıdır. Alacağınız bir tutam ıhlamur çiçeğini bir fincanda, üzerine kaynar su ekleyip 10 dakika demleyin. Sonrasında bebeğinizin içebileceği ılıklığa ulaşmış ıhlamur çayından bebeğinize en fazla üç çay kaşığı verebilirsiniz.

Ihlamur muhteşem bir sakinleştirici ve rahatlatıcıdır. Bebeğinize vereceğiniz ıhlamur çayı ile huysuzlandığı günlerde, rahatlamasını ve sakin bir uykuya kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Hepimizin bildiği üzere, ıhlamur soğuk algınlığına da bire birdir. Altı aydan büyük ve anne sütü almayan bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için soğuk kış aylarında ıhlamur içirerek, bebeğinizi soğuk algınlığına karşı koruyabilirsiniz.

Ihlamurun faydalarından yararlanırken kullanılan miktara dikkat etmelisiniz, özellikle söz konusu bebek ve çocuklarsa… Altı aydan ufak bebeklere günde en fazla üç defa, üçer çay kaşığı verilebilir. Altı ay ve üzeri bebeklerde ufak bir çay bardağı kadar ıhlamur çayı kullanılabilir.
Etiketler:  ıhlamur, faydaları
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.