Kahvenin bir faydası daha ortaya çıktı

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Kahvenin bir faydası daha ortaya çıktı

Kahvenin bir faydası daha ortaya çıktı tarifi
Yapılan bir araştırmaya göre, kahve içen uzun mesafe kamyon ve TIR şoförleri daha az kaza yapıyor.
Avustralya'da yapılan araştırmada, yakıngeçmişte kaza yapmış 530 ağır araç şoförüyle, kaza yapmamış 517 şoför karşılaştırıldı.
 
İngiliz Tıp Dergisi'nde yayımlanan araştırmada, kahve ve kafein içeren diğer içeceklerin kaza riskini azalttığı belirtildi. Güvenli sürüş uzmanlarıysa, kahvenin uykunun yerini tutamayacağının altını çizdiler.
 
Araştırmaya katılan şoförlerin üçte birinden fazlası, kafeinli içecekler tükettiklerini söyledi. Bunları yarısıysa, bu içecekleri uyanık kalabilmek için aldıklarını belirttiler.
 
Direksiyon başında uyumamak için kafeinli içecek tüketenlerin, tüketmeyen meslektaşlarına göre kaza riskini yüzde 63 oranında azalttıkları tespit edildi.
 
Bu oran, yaş, uyku düzenleri, kat edilen mesafe, alınan molalar ve gece sürüş programı gibi diğer faktörlerin de dikkatealınmasıyla hesaplandı.
 
Araştırmaya katılan şoförlerin yüzde 70'i de, uykuları geldiğinde kenara çekip, uyuduklarını söyledi. Bu da, güvenli sürüş uzmanlarının şiddetle önerdiği bir şey.
 
'Yorgunluğun çaresi dinlenmek'
 
Çalışmayı yapan Sydney Üniversitesi'nden bilim insanlarının başı Lisa Sharwood, şoförlerin yorulduklarında mola almalarının yapılacak en iyi şey olduğunu söyledi.
 
Ancak Sharwood, bu molalar sırasında uyumanınmı, yoksa kahve içmenin mi daha iyi olduğu konusunda halanet bir sonuca varamadıklarını vurguladı.
 
İngiltere'deki yol güvenliği uzmanlarıysa, halsizliğin tekgerçek tedavisininuyumakolduğunu söylüyor.
 
İngiltere Ulaştırma Bakanlığı'ndan bir sözcü, "Yorgunaraçsürmek kaza riskini önemli ölçüde arttırıyor. Dolayısıyla şoförlere, direksiyon başına geçmeden önce iyice dinlenmelerini tavsiye ediyoruz. Şoförler gece uykularını iyi almalı, yeterli sayıda mola vermeli ve yorgunlarsa kenara çekip, dinlenmeliler" dedi.
 
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.