Kalp dostu potasyum

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Kalp dostu potasyum

Kalp dostu potasyum tarifi
Potasyum vücudun su-mineral dengesini sağlar. Kalbin düzenli çalışmasına yardım eder. Eksikliği ise ritim bozukluğu ve kas güçsüzlüğüne sebep olur.
Potasyum mineralinin beslenmede hayati önemi vardır. Vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur. Besinlerin hücre içine taşınması, sinir sistemindeki mesajların iletilmesi, kalp ve kaslar için önemlidir. Tansiyonu dengeler. Beyne oksijen taşıyarak zihin faaliyetlerini destekler.

Alkolün, vücuttaki fazla suyun, şekerin ve tuzun vücuttan uzaklaştırılmasında görev alır. Potasyum yetersizliğinin başlıca nedenleri yetersiz beslenme ve ishal, idrar söktürücü ilaçlar, kusma ya da terleme yoluyla vücudun mineral kaybetmesidir. Stres de potasyum eksikliği nedenlerindendir.

Potasyum eksikliğinde şu rahatsızlıklar görülür:

Dolaşım bozukluğu n Kas güçsüzlüğü sonucu yorgunluk ve halsizlik
İştahsızlık, bulantı ve kusma n Zihin bulanıklığı, baş ve karın ağrısı
Kramplar n Kalpte ritim bozuklukları

GÜNLÜK POTASYUM İHTİYACI

1 yaşına kadar bebeklerde günlük potasyum ihtiyacı ortalama 600 mg'dır. 10 yaşına kadar çocuklarda potasyum ihtiyacı bin ile 2 bin mg arasında değişir. Yetişkinlerde ise günlük potasyum ihtiyacı 2 bin-3 bin mg kadardır. 100 gram kayısıda 250 mg potasyum bulunur. 100 gram kuru baklagillerde ortalama 900-bin mg, yeşil sebzelerde ise ortalama 500-600 mg potasyum bulunur.

FAZLASI ZARAR

Potasyumun aşırı miktarda alınması başta böbrekleri ve kalbi etkiler ve kas zayıflığı, kalp ritminin bozulması gibi rahatsızlıklara neden olur. Potasyum fazlalığı, aşırı miktarda alınması ya da idrar azlığı gibi potasyum fazlasının vücuttan atılamamasına neden olan durumlardan kaynaklanır.

HANGİ BESİNLERDE VAR?
Pazı
Balık
Muz
Lahana
Brokoli
Zeytin
Sarımsak
Patates
Hurma
incir
Kayısı
Badem
Fındık
Süt ürünleri
Baklagiller
 
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.