Kuşburnu çayının faydaları saymakla bitmiyor!

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Kuşburnu çayının faydaları saymakla bitmiyor!

Kuşburnu çayının faydaları saymakla bitmiyor! tarifi
Yorgunluk ve gribe karşı bir yudum kuşburnu çayı...

Kışın soğuk günlerinde içimizi ısıtan kuşburnu çayı tam bir sağlık deposu. Stresten tansiyona, kemik erimesinden ülsere kadar pek çok hastalığa karşı günde bir fincan kuşburnu çayı içmek şifa veriyor.

Doğanın doktor meyveleri arasında yer alan kuşburnu bu tanımlamayı fazlasıyla hak ediyor. Başta yüksek C vitamini olmak üzere multivitamin deposu olan kuşburnu biyoflavonoid maddesiyle kalbi korur.

C vitamininden zengin olan turunçgillere oranla yüzde 60 daha fazla C vitamini içeren hastalık savar meyve soğuk algınlığı, nezle ve boğaz enfeksiyonlarında ilaç kadar etkili.

Kuşburnunun içeriğindeki sitrik asit besinlerde dengeleyici rol oynayarak, vücutta sindirimin çok daha rahat olmasını sağlıyor. Bunun dışında kuşburnu demir, fosfor ve kalsiyum açısından da zengin. Stresli veya yorgunsanız hiçbir şey 1 fincan kuşburnu çayı içmek kadar rahatlatamaz. Sinirliyseniz kuşburnu çayı antidepresan etkisi yaratacaktır.

Safra ve böbrek taşını önlüyor

Araştırmalar safra kesesi ve böbrek taşlarının önlenmesinde kuşburnu çayının önemli yeri olduğunu belirtiyor. Kuşburnu marmelatı ve çayı ile rahatlıkla yenilip içilebiliyor. Her gün bu ikiliyi birlikte tüketmek pek çok sağlık sorunu önlüyor. Ancak her şifalı bitki gibi kuşburnunun da yan etkileri olduğunu hatırlamak gerek. Bazen kuşburnu çayını günde 3-4 fincandan fazla içmek baş ağrısı, sıcak basması, nefes almada zorlanma ve uykusuzluk problemi yaratabiliyor. Diüretik etkisi olan kuşburnu günde 2 çay fincanını geçmeyecek şekilde yemeklerin ardından içilmesi çok sağlıklı ve güvenlidir.
 

Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.