Mangal keyfiniz hastanede bitmesin!

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Mangal keyfiniz hastanede bitmesin!

Mangal keyfiniz hastanede bitmesin! tarifi
Uzmanlar sıcak yaz aylarında özellikle dışarda yapılan mangal etleri konusunda önemli uyarılarda bulunuyor.
Özel Medicana Konya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı Cemile Özatan, yaz döneminin yaklaşmasıyla birlikte mangal keyfi yapmak isteyenlerin sağlıklı beslenme önerilerine dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulundu. Türk Anadolu mutfağında mangalın yerinin oldukça büyük olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı Cemile Özatan, “Biz mangalı, en sağlıklı bir şekilde pişirilmesi durumunda beslenmede mutlaka öneriyoruz. Hatta en minimum şekilde sıklıkların azaltılarak tüketilmesi de yine mangalın zararlarının azaltılacağı anlamına geliyor.
 
Bu sebeple mangalda eti pişirirken dikkate almamız gereken birkaç kuralımız var. Bu kurallardan bir tanesi, kırmızı eti en minimumda tüketip, daha ağırlıklı beyaz et, tavuk ve balık tüketimine yer vermek. Onun dışında mutlaka mangal ile kömür arasında 15 santimetrelik mesafeyi koruyarak eti pişirmemiz gerekiyor. Aynı zamanda duman kanserojen madde içerdiği için ve etimizi kanserojen maddelerle beslediği için dumanı en aza indirebilmek için de yağlı etlerden uzak durmamız gerekiyor. Çünkü yağlı etlerin yağı ve suyu ateşe damlayıp dumanın daha fazla olmasını ortaya çıkaracaktır. Bunları en aza indirmek sağlıklı bir mangal tüketiminde olumlu sebeplerden birkaç tanesidir” diye konuştu.
 
ETİN DÖRT KATI SALATA
 
Sağlıklı mangal tüketiminde etin yanında mutlaka dört katı büyüklülüğünde salata alımının yapılmasının da önemli olduğuna dikkat çeken Özatan, “Salatanın yanında, közlenmiş patlıcan, domates, biber tüketimi illaki olmazsa olmazlarımız. Bunun yanında mangal tüketiminin çok yoğun olması, kırmızı etin ve yağlı etin çok fazla tüketilmesi kolesterol ve tansiyon değerini inanılmaz derecede attıracağından, mangal keyfinin hastanede bitmemesi adına minimumda daha sağlıklı besinlerle alınmasını öneriyoruz. Mutlaka C vitamini yönünden taze sıkılmış meyve suyu ya da maydanoz eklenmiş bol salatayı ihmal etmemek gerekiyor” dedi.
 
ÇİĞ ETİ TUTTUĞUNUZ MAŞAYLA PİŞMİŞ ETİ TUTMAYIN
 
Sağlıklı mangal hazırlama tekniklerinden de bahseden Özatan, “Bunlardan bir tanesi mangal tellerinin temiz olmasıdır. Mangal işlemi bittikten sonra mutlaka mangal telinin temizlenmesi en azından bir sonraki keyfimize kadar kanserojen madde içeriğinden kurtulmuş olacağı ve etimize yapışmasına engel oluyoruz. Bunun yanında etin servis edilmesi aşamasında çiğ haliyle tutmuş olduğumuz maşanın, pişmiş haldeki etimize dokunmaması gerekiyor. Bu da en önemli kurallardan bir tanesi” şeklinde konuştu.
 
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.