Yaşlıları genç tutacak 5 vitamin

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Yaşlıları genç tutacak 5 vitamin

Yaşlıları genç tutacak 5 vitamin tarifi
Beslenme ve diyet uzmanından öyle tavsiyeler var ki, bunlara uyan genç kalıyor...
Yaş ilerledikçe metabolizma hızında azalma, tat alma duyusunda değişim, yağsız doku kitlesinde azalma gibi birçok fizyolojik ve metabolik değişikliklerin oluştuğunu, beslenme düzeninin de buna uygun şekilde ayarlanması gerekiyor.

B12 vitamini:
 
Kalp-damar sağlığı, kan hücrelerinin yapımı, zihinsel fonksiyonların sürdürülmesi, karaciğer hastalıklarından korunma ve sinir sistemi fonksiyonlarının sürdürülmesinde çok önemli. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, balık ve yumurta tüketin.

Kalsiyum ve fosfor:
 
Kemik ve diş sağlığının korunması, kemik erimesinin önlenmesi, kasların güçlenmesi, sinir sisteminin çalışması için önemli.

Süt ve süt ürünleri, badem, fındık, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, tarhana, pekmez, tahin, kılçığıyla yenilebilen balıklar tüketin.

Omega-3 yağ asitleri:
 
Kalp-damar sağlığı, şişmanlık ve eklem iltihaplanmalarında korunmada önemli.
Balık, balık yağı, su ürünleri, kolza, keten tohumu yağı, yeşil yapraklı sebzelerle beslenin.

Çinko:
 
Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı direnç geliştiriyor, unutkanlık ve bunamadan koruyor. Yağsız kırmızı et, karaciğer, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri, fındık, ceviz, muz, tam tahıllar, kuru baklagillerle beslenin.

D vitamini:
 
Güneş ışığı, balık, yumurta, sıvıyağlar ile yeşil sebzelerde var.
 
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.