Zencefil çayı ağrıları dindiriyor

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Zencefil çayı ağrıları dindiriyor

Zencefil çayı ağrıları dindiriyor tarifi
Zencefil çayı nasıl kullanılmalı?
Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu‘nun “genel olarak güvenilir” grubunda yer alan zencefil,  sayısız faydaları nedeniyle birçok ülkede değişik amaçlarla kullanılmaktadır.  Zencefil üzerinde her yıl çok sayıda araştırmaların  yayınlandığını belirten Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Yıllarca soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkili kabul edilen zencefil bitkisi, sindirim sistemi rahatsızlıkları  için de oldukça yararlıdır.” diyor.

Zencefilin faydaları saymakla bitmiyor

Avrupa İlaç Kurumu tarafından kusma ve bulantıyı önleyici olarak kullanımının kabul edildiğinin altını çizen Sezik,  zencefilin faydalarını şu şekilde sıralıyor:

“Ayrıca bu mucizevi bitki hafif gaz, şişkinlik ve spazm şeklinde görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı  da oldukça etkilidir. Zencefilin romatizma ve osteoartrit ağrılarını giderici etkileri üzerindeki çalışmalarda da epey yol alınmıştır. İltihap giderici ve spazm çözücü etkilerinin tespit edilmesi  bu alandaki kullanımları  destekleyen bulgulardır. Antioksidan etkisinin bulunmasıyla  soğuk algınlığında veya vücut direncini artırmada, hatta  bazı kanserlerde etkili olduğu ortaya konulmuştur fakat kanseri önler veya kanser ilacı demek için  henüz çok erkendir.”

Zencefil nasıl kullanılır?

Prof. Dr. Ekrem Sezik, zencefilin günümüzde en  kolay tüketim yolunun poşet çay olduğunu belirtiyor ve ekliyor, “Kokulandırılmış , hoş lezzetli poşet çaylar piyasada kolayca bulunabilir. Zaman zaman zencefil çayı içmekte yarar var fakat kullanılacak miktar  ve süreyi abartmamak gerekir. Bilhassa hamileler ve safra taşı bulunanlar aşırı kullanmamalıdır.”
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.