Türkiye'nin en sıcak yemek tarifleri
Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
Asuman Kerkez
Asu'nun Mutfağı asuman@tencere.tv

Ebeveynlerin Marketle İmtihanı

Yeni köşemde merhaba diyorum sizlere. Artık düzenli olarak bu köşede sizlerle  bazen kendi seçtiğim konularda bazen sizden gelen istekler doğrultusunda paylaşımlar yapacağım. Her zaman yemek tarifi yazmaya alışkınım ama takiçilerim bilirler duygularımı paylaşmayı çok severim. Eğer iyi bir gözlemciyseniz çevrede gördüğünüz çok şey kafanıza takılır. Aman yanlış anlaşılmasın gözlemci dedim, röntgenci değil. Sanırım bazen kulaklarım da fazla duyuyor :) 

Yaşım ortaya çıkmasın ama bizim çocukluğumuzdan beri beslenme alışkanlıklarımız sanki aradan yüzyıllar geçmişçesine büyük bir değişim yaşadı. Bizim alışkın olduğumuz işlenmemiş doğal gıdalara ait olan lezzet algıları artık yerini katkılı, işlenmiş gıdalara ait bir damak tadına bıraktı. Mesela şekerli besinler geldi evin baş köşesine oturdu. Çocuklar çok şekerli gıdaları sık sık yemeye alıştıkları için normal gıdaları lezzetli olarak algılamıyor artık. Bazen sadece bisküvi, cips ve şekerle beslenen çocuklar görüyorum. Sürekli ellerinde renkli bir poşet. Dişler çürük içinde, yüz sağlıksız veya aşırı bir kilo var. Yaşından çok daha büyük kıfayetler alınıyor. Çoğumuz bu durumdan muzdaribiz ama bazılarımız biraz abartıyor sanki. Geçen gün markette çok tatlı bir anne kız beraber alışveriş yaparken, kulak misafiri oldum. 

Annecim ben brokoliyi çook seviyorum dedi kız. Sevmenden dolayı çok mutluyum dedi annesi ve çünkü diye faydalarını anlatan bir konuşma yaptı. Eveet biliyorum dedi gülerek gözlüklü kız. Mutlaka yememiz lazım di mi anne. O gün o sebzeyi yemezse hastalanıp öleceğini düşünüyor zavallı yavrum.

Pasta malzemeleri reyonunda sadece un alındı. Akşam beraber puding yapalım mı diyerek rafa doğru yöneldi çocuk. Yapabiliriz amaaa diye başlayan konuşma raftaki ürünün zararları konusunda bir seminerle noktalandı. Kızla gözgöze geldim, Allah'ım nasıl yapay bir mutluluk tablosu ama arada renk renk paketlerin olduğu rafa da gözleri takılıyor. 

Biz insanoğlu öyle bir sistemde yaratılmışız ki her şeyin fazlası bünyeye zarar, her şeyin abartısı sırıtıyor. Küçük bir çocuk markette raftan aldığı bir paketi arabaya koyabilmeli. Ben önceden çocuklarımla anlaşır sadece bir ürün almasına izin veririm. Bir defa yediği puding onu ne öldürür, ne de süründürür. Bu kadar bilgi yüklemesiyle büyüyen bir çocuk ilerde nasıl takıntılı bir anne olur, aman Allah'ım düşünemiyorum. Tam tersi etki yapan fazla yüklemeleri de gördüm  ama bu sanırım en kötü senaryo. Ergenlikte filan maazallah bizim küçük kız annesinin karşısına geçip çatır çutur cips yiyip kola içerse kadıncağız kalp krizi bile geçirebilir.

Çocukların günlük alışveriş yaparken yanımızda olmaları market arabasına koyduğunuz sebzeleri görmeleri hatta sonrasında mutfakta yemek yaparken yardım etmeleri mutfakla aralarındaki bağların sağlamlaşmasını sağlıyor ama bazen örneğimizde olduğu gibi mükemmel olamayan :) onu bunu isteyen çocuklar anne-babaları çıldırtabilir. Bir abur cubur  hakkı verip kendisinin seçmesine izin vermek çok verimli sonuç veriyor. Hem dengeyi koruyup hem de çocuğun isteklerini karşılamış olyorsunuz. Ben vaktim kısıtlıysa ve çok yorgunsam, tek başıma gidip sadece acil olan malzemeyi alıp çıkarım. Kasada çok zaman rastlarım "anneaaaa bunu alsana noolur, nooolur " diye yalvaran çocuklara. Akşam saatiyse çocuğun karnı da açtır ve normalde bir tane isteyecekse o an üç-beş ister. İş çıkışı yorgun anne veya baba dayanamaz azarlar. Etraftan bakışlar, fısıldaşmalar derken al sana akut bir stres durumu. 

Tabii ki bunlar sadece küçücük birer tavsiye. Herkesin ev düzeni, beslenme alışkanlıkları, çocuk yetiştirme prensipleri farklı. Bence günlük hayatta azıcık planlı davranırsak daha az yoruluruz. Kafamıza bazı şeyleri ne kadar az takarsak o kadar az üzülürüz. Ve unutmayın hiç kimse mükemmel değil, siz de mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Sevgiler...

 

 

Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.