Rus Salatası

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Rus Salatası

Rus Salatası tarifi
Rus Salatası...
Rus salatası 1860'lı yıllarda Moskova'da ortaya çıkan ve tarifi sır gibi saklanan bir salata. Tarifi icat eden aşçı (Lucien Olivier) öldükten sonra bir çok ülkeye yayılmış. Türkiye'de de en sevilen salatalar arasında yer alır. Salam veya sosis ilave edilmiş hali bana hiç sevimli gelmez ama sade şekline bayılırım. Sadece mayonez ile çok ağır bulduğum için yoğurt ekleyerek yapıyorum. Dilerseniz yoğurt yerine mayonez miktarını arttırarak tarifi uygulayabilirsiniz... Kalori bombası olur :)

Malzemeler:
  • 1 su bardağı haşlanmış bezelye
  • 2 haşlanmış patates
  • 2 haşlanmış havuç
  • 5-6  kaşık mayonez
  • Kornişon veya salatalık turşusu
  • 1 çay bardağı kadar yoğurt

Yapılışı:
Hazır garnitür kullanmayacaksanız sebzeler sırayla haşlanır. Ben kaynar suya; dondurucudan çıkardığım bezelyeyi bir kaç dakika sonra havuçları, az yumuşayınca patatesleri bütün eklerim.  Haşlandıktan sonra havuç ve patatesi doğramak çok kolay oluyor. Haşlanan sebzeler süzülür ve soğutulur. Mayonez, yoğurt, tuz, küp küp doğranan turşular ve haşlanan sebzeler derin bir kapta karıştırılır. Servis kabına alınır.

Afiyet Olsun...

Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.