20 Süper fikir...

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

20 Süper fikir...

20 Süper fikir... tarifi
Daha işlevsel bir mutfak için 20 süper fikir...

Küçük veya büyük boyutta bir mutfağa sahip olmanız hiç önemli değil...

Pratik depolama seçenekleri, dekorasyonda dahiyane fikirler ve işlevsel detaylarla çok daha keyifle zaman geçirebileceğiniz bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

1- Depolama çözümü için açık raflar üzerinde sepet ve kutular kullanabilirsiniz. Her malzeme için farklı bir sepet ya da özel etiketli kutular seçebilirsiniz.

2- Geniş kesme tahtaları etrafa dağılan kırıntılara engel olur. Böylelikle tezgah yüzeyinin çizilmesini de kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

3- Elektrikli aletler için bir priz bölümü oluşturun. Böylece her seferinde mutfağın diğer ucuna gitmek zorunda kalmazsınız.

4- Cam kapaklı dolaplar içindekileri kolayca gösterdiği için tercih edebilirsiniz. Ayrıca dolu kapaklara göre mekanda şeffalık hissi yaratır.

5- Çekmeceler sayesinde her şeyi daha kolay ve zahmetsiz düzene sokabilirsiniz. Ancak içini düzenlerken ürünleri kendi içinde gruplamaya dikkat etmelisiniz.

6- Mutfağınızı yenilerken öncelikle lavabo ve etrafını tasarlayın. Eğer teknik açıdan mümkünse lavaboyu pencere önüne yerleştirin. Keyif verecektir.

7- Kek ve kurabiye kalıplarını asarak saklayacağınız gibi küçük şeffaf plastik kutularla çekmece içinde de depolayabilirsiniz.

8- Mutfak duvarlarınızı tekdüzelikten kurtarmak için konseptinize uygun dekoratif duvar tabloları ve aile fotoğrafları ile süsleyebilirsiniz. Bunun için en uygun yerlerden biri lavabo duvarı.

9- Peçete halkaları ve peçeteleri kendi içinde takımlayarak saklarsanız sofra kuracağınız zaman nasıl kullanacağınızı planmış olursunuz.

10- Sıvı sabun, deterjan ve bulaşık fırçası gibi malzemeleri lavabo yanında tutmak için bunları küçük bir tepsiye ya da geniş bir kaba yerleştirebilirsiniz.

11- Karıştırıcılar, kepçeler, çırpıcılar, spatulalar ve süzgeçleri metal, cam ya da ahşap kutular içinde tezgah üzerine yerleştirebilirsiniz.

12- Fonksiyonel bölücüler ile günlük kullandığınız, çatal, bıçak gibi malzemeleri çekmece içinde de depolayabilirsiniz.

13- Mutfak aydınlatması çok önemli. Çünkü bu alan hem genel hem de bölgesel aydınlatma gerektirir. Özellikle tezgah üstü için dolap altlarına dimmerli spot sistemi yerleştirerek çalışma alanında akşam da rahatça iş yapabilirsiniz.

14- Mutfak duvarlarınızda sıcak tonlar daha yumuşak ve şık bir atmosfer yaratır. Eğer mutfağınız küçükse birden fazla renk kullanmak ve koyu tonlara yönelmek yerine açık renkleri tercih etmelisiniz.

15- Tezgah arası seramik uygulaması çok sıradan geldiyse fazla masrafa girmeden bu alana silinebilir kağıt kaplayabilir ya da seramiklerin üzerine desenli çıkartmala yapıştırabilirsiniz.

16- Çay poşetlerini kutularından çıkararak çekmece içine dizebilirsiniz. Ayrıca çayla ilgili diğer malzemeleri de aynı çekmeceye yerleştirebilirsiniz.

17- İç içe geçebilen kaplar, bardaklar ya da sandalyeler, mutfakta daha fazla alana ihtiyaç duyduğunuzda imdadınıza yetişir.

18- Kuru bakliyatlar için hava geçirmez plastik kutular çok sağlıklı. Eğer şeffaf olanlarını tercih etmiyorsanız kutu üzerine renkli etiketlerden yapıştırarak içinde ne sakladığınızı görebilirsiniz.

19- Çiçekler her ortamı tazeler. Masa, tezgah ya da raflara minik vazolarla yerleştireceğiniz mevsim çiçekleri ortamı neşeledirecektir.

20- Dolap raflarında ekstra alan kazanmak için raf yükselticiler iyi fikir. Böylece pek çok tabağı ve kaseyi bir rafa sığdırabilirsiniz.

Etiketler:  pratik, mutfak, fikir
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.