Astıma iyi gelen besinler!

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Astıma iyi gelen besinler!

Astıma iyi gelen besinler! tarifi
Astım gibi solunum yolu hastalıkları her yaşta insanı tehdit ediyor. İşte astıma iyi gelen besinler,
Solunum güçlüğüne neden olan bir solunum sistemi hastalığı olan astıma,  alerji, akciğer hastalığı ve ruhsal olaylar nedenler olabilir. Ev  hayvanlarının tüyleri, yün lifleri, kuş tüyü gibi maddelerin yanı sıra  ev tozları nöbete neden olabilir. Astımın nedeni genellikle birden fazla  etkenin bir araya gelmesine bağlı bulunduğundan, astıma karşı  bağışıklık sağlama çabaları etkisiz kalmaktadır. Bunun yerine ilaç  tedavisi ve astımı hafifletici ve etkilerini giderici bir beslenme  düzeni kurmak gerekir.

ÇiKOLATA: İçerisinde kafein içeren her şey astımdan kurtulmada yardımcı  olmaktadır. Kahve ve çay da etkili olduğu gibi bolca kakao barındıran  çikolata da astıma karşı iyi gelir.

ELMA: Astıma karşı koruyucu etkisi 'flavonoid' türü maddelerden  kaynaklanıyor. Astımın önlenmesinde özellikle elmada bulunan  'antosiyanin' ve 'ploridzin' isimli flavonoidler etkili oluyorlar.

DOMATES: Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre her gün  alınacak olan 1000 mg C vitamini astım krizleri, göğüs hırlaması,  bronşit spazmlarını ortadan kaldırmada çok etkili oluyor. Bu yüzden C  vitamini dostu domatesi tüketmek astım için faydalı bir bitkidir.

ADAÇAYI: Bir tatlı kaşığı yaprak 1 su bardağı kaynar su içine konur  demlenir. İki dakikadan daha fazla kaynatılmamalıdır. 10 dakika  demlenir. Süzüldükten sonra günde 2-3 bardak içilir.

ISIRGAN OTU: Isırgan otunun kökünün ve yapraklarını hem suyunu çıkararak hem  de çay gibi hazırlayıp tüketmek akciğer kanallarını açma ve bronşlara  faydalı oluyor.

MEYANKÖKÜ: Meyankökünün çayı boğazları yumuşatma özelliği göstermektedir. Bu yüzden astım ve öksürük hastalıklarında tavsiye edilmektedir.

DiKKAT EDiN: Kişinin astım nöbetlerine alerjik nedenler sebep oluyorsa bu ortamın tamamen izole edilmesi gerekmektedir. Aşırı tedirginliklerden, üzüntü verebilecek duygusal sorunlarda elden geldiğince uzak durulmalıdır. Fazla kilo da astım için olumsuz etkenlerdendir. Sigara içmemeli hatta sigara içilen ortamlarda da bulunulmamalıdır.
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.