Bahar aylarında nasıl beslenmeli

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Bahar aylarında nasıl beslenmeli

Bahar aylarında nasıl beslenmeli tarifi
Bahar mevsiminde vücutta görülen fizyolojik değişikliklere karşı doğru beslenmenin önemi büyük.
"İlk  ya da sonbahar aylarında birçok kişide halsizlik, yorgunluk, eklem  ağrıları, uyku isteği, hafıza kaybı, mutsuzluk, stres gibi ortak  şikayetler gözlenir.

Stres ve yorgunluk ile beraber kalp-damar sağlığı da negatif  etkilenebiliyor. Tansiyon yükselmesi, kan şekerinin düzensiz  salgılanması, tiroid ve insulin hormonlarında da düzensizlik  görülebiliyor."

Baharda nasıl bir beslenme programı uygulamalıyız?

"Bahar  ayında uygulanacak en ideal beslenme şekli Akdeniz tarzı beslenmedir.  Her öğünde mevsim sebzeleri salata yada yemek olarak tüketilmelidir. Ara  öğünlerde de yine mevsim meyveleri tercih edilmelidir.

Haftada bir kez kırmızı et, en az iki kez balık, iki kez  kurubaklagiller, iki kez yumurta ve her gün iki kase kadar yoğurt, yarım  avuç kadar fındık, badem tüketmeliyiz. Salatalara ve yemeklere  piştikten sonra çok az zeytinyağı ilave etmek de faydalı olacaktır.  Ekmek ve tahıl grubu ihtiyacımızı ise kepekli ürünlerden tercih  etmeliyiz."

Peki sıvı tüketimi?

"Günde en az 1.5 lt su  içilmelidir. Alkol ve kafeinli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak  durulmalı, yerine rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bitki  çaylarından destek alınmalıdır.

Bahar ayında vücudun A, B ve C vitaminlerine ve potasyum, magnezyum  minerallerine olan ihtiyacı artar. Bu nedenle bu yiyeceklerden zengin  bir beslenme programı uygulanmalıdır."

Bu vitaminlerin eksikliğinde neler oluşur?

"A vitamini eksikliğinde, büyüme ve gelişmede yetersizlik, göz  rahatsızlıkları, ileri derecede gece körlüğü, derinin pul pul olup  döküntü oluşturması görülür.

B vitamini eksikliğinde, iştahsızlık, sinirlilik, huzursuzluk, kalp  çarpıntısı, ses ve görme bozuklukları görülebilir. C vitamini  eksikliğinde ise diş eti rahatsızlıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, enfeksiyona yatkınlık, halsizlik ve iştahsızlık görülür."

A, C ve E vitaminleri hangi yiyeceklerde bulunur?

"A vitamini süt, yumurta sarısı, balık ve sarı-turuncu renkli  sebzelerde, B vitamini ise buğday, kepek, bira mayası, yeşil sebzeler ve  kurubaklagillerde bulunur.

C vitamini turunçgillerin yanı sıra taze sebzeler, maydanoz, kabak, soğan ve domates de bulunur."

Bahar yorgunluğu için neler yapılabilir?

"Mevsim  değişiminden dolayı vücuttaki yorgunluğu atmak için eğer kişinin  tansiyon, kalp ve diyabet rahatsızlığı yoksa üç-beş günlük sadece sebze,  sebze suyu ve meyve ağırlıklı, protein ise bitkisel kaynaklı  proteinlerden sağlanan, günde en az 1.5 lt. suyun tüketildiği bir  beslenme programı uygulanabilir.

Baharda hormonların çalışmasında düzensizlik görülebilir. Hem hormonlar  hem de hava değişimleri vücutta su tutulmasına neden olabilir. Ödemde  yorgunluk nedenlerinde biridir. Bu nedenle yemekler az tuzlu  tüketilmelidir.
Bahar yorgunluğunun nedeni bir mineral eksikliği de olabilir, özellikle  bayanlarda demir eksikliği bu semptomların oluşmasını tetikler. Tiroidin  az çalışması da kişide yorgunluk nedeni olabilir, bu nedenle bir  endokrinolog ile görüşülebilinir."

Uyku problemi yaşamamak için yatmadan önce ılık bir duş almak, aynı  saatlerde yatmaya dikkat etmek gerekir. Fiziksel aktivite kişiyi hem  rahatlatır hem de metabolizmayı hızlandırır, özellikle yüzme bahar  yorgunluğunun giderilmesinde etkilidir.
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.