Binbir derde deva bitki ve meyveler

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Binbir derde deva bitki ve meyveler

Binbir derde deva bitki ve meyveler tarifi
Bu bitkiler ve sebzeler ülserden, öksürüğe, sivilcelerden birçok rahatsızlığa iyi geliyor.
EBEGÜMECİ NEFES AÇAR

Ebegümeci göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Ateş düşürücüdür. Nezle ve bronşite iyi gelir. Burun tıkanıklığını giderir. Nefes darlığında faydalıdır. Mide ağrısına ve bulantısına karşı etkilidir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığı giderir.

MUZ ÜLSERE ÇOK İYİ GELİR

Muz özellikle mideye çok faydalıdır. Mideyi güçlendirir ve koruyucu etkilerinden dolayı, ülser ve gastrit rahatsızlığı olanlara çok iyi gelir. Böbrek iltihabı ve bağırsak hastalıklarında da yararlıdır. Kandaki kolesterol oranını düşüren muz, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

CİLT İLACI PORTAKAL

Portakal suyu cildi besler. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar. Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay, spazmlara karşı faydalıdır. Kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de kullanılır. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önler.

BÖBREK TAŞINA KAYIŞKIRAN

Kayışkıran otunun kökleri dilimlenerek ya da bütün olarak kurutulduktan sonra kaynar suda demlenerek çay gibi içilir. Güçlü bir idrar söktürücüdür. Terletir ve vücuda rahatlık verir. Böbrek ve mesane iltihaplarını gidermeye ve taş düşürmeye yardımcı olur. Ağız, dişeti ve boğaz iltihabına karşı faydalıdır.

HERCAİ ÖKSÜRÜĞÜ KESER

Hercai menekşenin toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra 10 dakika kadar sıcak suda demlenerek hazırlanan çayı içilebilir. Damar sertliğine karşı koruyucudur. Öksürüğü keser. Egzama başta olmak üzere, cilt hastalıklarına karşı etkilidir.

SİVİLCELERE DOMATES

Bir çok faydası olan domates cilt bakımı için de yararlıdır. Cilde tazelik ve renk verir. Dilimlenmiş domatesi ciltteki sivilce ve siyah noktaların üzerine koyup bir süre beklettikten sonra cilt temizlenirse yararı görülür. Yağlı ciltlere iyi gelir ve derideki gözenekleri sıkılaştırır.

MİDE İLACI KONDURANGO

Kondurango ağacının gövde kabukları kurutularak kullanılır. Kansere karşı tedaviyi destekleyici olarak da kullanılmaktadır. Antioksidan ve anti bakteriyel etkilere sahiptir. Mideyi rahatlatarak gastrit şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Mide bulantısını giderir.

GÜVEY FENERİ ATEŞ ALIR

GÜVEY fenerinin yaprakları ve meyveleri kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılır. Meyveleri taze olarak da tüketilebilir. İdrar söktürücü ve bağırsak kurtlarını düşürücüdür. Sakinleştirici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Bitkinin yeşil kısmı zehirlidir, yenmez.

KETEN TOHUMU YE UNUTMA

Diyet sofralarının vazgeçilmezi olan keten tohumu kolesterolü düşürür, felç ve kanser için destek gıdadır. Unutkanlığı ve bunamayı giderir. Sindirim sistemine destek sağlar. Kabızlığa iyi gelir. Kan şekerini ayarlar. Bazı deri hastalıklarını iyileştirirYemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.