Hangi sebze meyve neye iyi gelir?

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Hangi sebze meyve neye iyi gelir?

Hangi sebze meyve neye iyi gelir? tarifi
Sebze ve meyvelerin her biri şifa dağıtıyor. Bitkilerin, meyvelerin ve sebzelerin sağlığımız açısından önemi büyüktür. Önemli olan hangi meyve ve sebzenin neye iyi geldiğini bilmektir. İşte bazıları:
Ateş düşürücü kızılcık

Kızılcık meyvesi C vitamini açısından zengindir. Vücut direncini arttırır. Bağırsak yaralarına iyi gelir. Gazı önler. Ağız yaralarını giderir. Yaprağı ezilip yaraya sürülürse iyileşmesine yardımcı olur. Ağacının kabukları kaynatılarak etkili bir ateş düşürücü elde edilir.

Romatizmaya ökseotu

Ökseotu meyvelerinin yakı sakızı ile ezilmesi sonucu elde edilen karışım romatizma ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca ezilmiş meyveler çıban üzerine konularak; çıbanın açılması ve cerahatin dışarı çıkması sağlanır. Meyveleri zehirlidir ve kesinlikle yenmemelidir.

Ayva sakinlik verir

Ayva çekirdekleri kaynatılıp elde edilen su içilirse ses kısıklığı ve öksürüğe iyi gelir; saçlara sürülürse parlaklık verir; egzama ve basur memelerine sürülürse şikayetleri azaltır. Yüz ve boyun kırışıklığını giderir. Yaprakları çay yapılıp içilirse gerginliğe iyi gelir.

Bademciğe böğürtlen

Bögürtlenin yaprakları kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa ağız, diş eti ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Kökleri kaynatılıp içilirse böbrek kumunun ve taşlarının düşmesine yardımcı olur. Şurubu göğüs ve solunum yolları rahatsızlıklarında yararlıdır.

Zahter çarpıntı giderir

Kara kekik ya da dağ kekiği olarak da bilinen zahter, uçucu yağ ve tanen içerir. Kurutulduktan sonra toz haline getirilir ve çay ya da kahve olarak tüketilebilir. Baharat olarak da kullanılmaktadır. Kalp çarpıntısını giderir ve sinirleri kuvvetlendirir. Mantar şikayetlerine karşı da faydalıdır. İdrar söktürür.

Öksürükilacı taflan

Yapragından elde edilen taflan suyu öksürük dindirici olarak kullanılır. Solunum yolları ve bronşite karşı da fayda sağlar. Taze meyveleriyse meyve olarak yenilmektedir. Taş düşürücü özelliği vardır. Kurutulmuş meyvelerinin tohumları şeker hastalığına karşı kullanılır.

Midesi ağrıyana nane

Nane, çay halinde yatıştırıcı, gaz söktürücü, mide ağrısını ve bulantıyı giderici olarak kullanılır. Yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nanenin uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır. Sütü kestiği için yeni annelerin ve hamilelerin çok tüketmemesi gerekir.

Temizleyici salatalık

Salatalığın kendisi ya da suyu cildi tonik kadar temizler. Kabızlığı önler, böbrek ve kalp hastalıklarında vücutta biriken suyun atılmasına yardımcıdır. Kalp hastalıkları ve enfeksiyonlara karşı etkilidir. Vücudun enfeksiyonlara karşı dayanıklılığını artırdığı gibi, kolesterolü düşürür.

Hamilelere fındık

Fındık, kalp ve damar sağlığı için çok önemli olan doymamış yağ açısından zengindir. Vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır.
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.