Kahvaltının bilinmeyen faydaları

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Kahvaltının bilinmeyen faydaları

Kahvaltının bilinmeyen faydaları tarifi
Günün en önemli öğünü olarak sayılan kahvaltı, sağlığınız açısından atlanmaması gereken öğündür.
Kahvaltı yapmadan dışarı çıkarsanız, gün içinde daha çok yemek yersiniz, kilo alma riskiniz daha fazla olur.

İşte kahvaltının yararları:

Amerikan Kalp Derneği'nin yıllık konferansında sunulan araştırmaya göre, sabahları kahvaltı yapanların obezite riski daha düşüktür. Ayrıca kahvaltı yapanların kan şekeri seviyesi iyidir ve gün içinde daha geç saatlerde acıkırlar. Bu nedenle tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada kahvaltı önemli rol oynar.

Kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Lifli, az karbonhidratlı kahvaltı yapanların enerji seviyesi daha yüksektir.

Kolesterol seviyenizin düzenli olmasına yardım eder. American Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayınlanan araştırma, kahvaltı yapmayanların kahvaltı yapanlara oranla daha kötü kolesterol seviyesine ve insülin direncine sahip olduğunu gösterdi.

Daha iyi hafızaya sahip olmanızı sağlar. “Journal of Adolescent Health” isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, kahvaltıda bol enerjili yiyecekler yemek kısa süreli hafızanızı geliştirmeye yardım eder. Ayrıca araştırmacılar kalorili bir kahvaltının konsantrasyonu engellediğini belirlediler.

Nutrition Research and Practice isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, çok nadir kahvaltı yapanlar insanlar ise düzenli kahvaltı yapanlardan daha fazla yağ ile daha az kalsiyum, potasyum ve lif gibi besin maddesi tüketiyorlar.

Kahvaltıda yumurta yemek sizi tok tutar ve gün içinde geç saatlerde acıkırsınız. Ayrıca kahvaltıda içeceğiniz kahve depresyon riskini, bazı kanser ile tip 2 diyabet riskini düşürür.

Kahvaltıda yumurta, üzüm ve kahve gibi sağlıklı gıdalar tüketmek önemlidir.

Çalışmalara göre, yulaf kolesterol seviyeniz için iyidir.

Ayrıca çocukların hafızasını ve dikkat yeteneğini geliştirir.

C ve A vitamini açısından zengin olan üzüm kanser ilaçlarının faydalı etkisini destekler.
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.