Yeşillikleri Tanıyalım

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Yeşillikleri Tanıyalım

Yeşillikleri Tanıyalım tarifi
Market raflarında gördüğümüz, bazılarının adını bilmediğimiz sebzelerin ne işe yaradığını biliyor muyuz?
 
Adaçayı
Gaz söktürücü etkisi nedeniyle mide ve bağırsak gazlarını gidermede faydalıdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder. Mide bulantısını keser. Uyarıcı etkisi ile kan dolaşımını hızlandırır ve vücuda kuvvet ve dinçlik verir.
Aysberg Salata
Marul (Lactuca sativa), papatyagiller (Asteraceae) ailesinden geniş yeşil yapraklı, yıllık veya altı aylık bir ılıman iklim sebzesidir.
Dereotu
Mide ve bağırsak gazlarını söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırır, midenin gerektiği gibi çalışmasını sağlar. Hıçkırık ve hava yutmayı engeller. Sinir zafiyetini giderir. Uyku vericidir.
Endivyen
C Vitamini açısından yüksektir. Sindirimi kolaylaştırır. Soğuk algınlığına iyi gelir. İştah açıcıdır. Unlu ve yumurtalı mamullerde kullanıldığında kollestrol seviyesini dengeler
Fencel
Fencel halk arasında rezene olarakta bilinir. Sağlığa yararlı bir bitkidir. Cinsel gücü ve isteği arttırır, Gözlere iyi gelir, Mideyi rahatlatır, Gaz söktürücü özelliği vardır, Hazmı kolaylaştırır, Açlık hissini yatıştırır.
Fesleğen
Sakinleştirici özelliği ile vücudu rahatlatır. Enerji verir. İştah açıcıdır. Hazımsızlığı giderir. Öksürüğü ve baş dönmesini keser. Ağız içindeki yaralara karşı faydalıdır. Arı sokmasında zehrin etkisini azaltır.
Frenk Maydonoz
Maydanozgillerden, itirli bitkilerden birisidir.İdrar söktürür. Regl söktürücüdür.Basur memelerinin verdiği şikayetleri giderir. Bitki suyuyla kirpiklere kompres yapılırsa uzamalarını sağlar.
Kabak Çiçeği
Sarı renkte çiçekler açan sürüngen bir bitki olan kabak oldukça besleyicidir. Özellikle B1 ve C vitaminleri ile potasyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Ayrıca, bitkisel protein, nişasta ve çinko içerir.
Kırmızı Fesleğen
Reyhan adıyla bilinen kırmızı yapraklı fesleğen, tıbbi alanda da sıkça kullanılan bitki. Kırmızı yapraklı fesleğen öncelikle sindirim sistemini ve sinir sistemini olumlu etkiler; şişkinlik, mide krampı, kolikler ve sindirim problemlerine iyi gelir.
Kıvırcık Marul
İçerdiği A, C ve E vitamini gibi antioksidan maddeler sayesinde kişileri, kalp krizi geçirme, felç ve katarakt illetine yakalanma tehlikesinden korur.Demir ve folik asit içerdiklerinden kansızlığı önler.
Kişniş
İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Sinirleri yatıştırır ve sinirsel baş ağrılarını keser. Bağırsak gazlarını söker. Karın ağrılarını giderir. Kusmayı önler. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Doğumu kolaylaştırır ve aybaşı kanamalarını düzenler
Limon Grass
Limon otu buğdaygiller familyasından bir bitki olup, mideyi rahatlatan ve hazmı kolaylaştıran etkisi vardır. Uykusuzluk şikayetlerini azaltır, doğal kan şekerini düşürücü etkisi bilinmektedir.
Limonlu Kekik
Limon kokusu ve aromasıyla, et, tavuk, balık yemekleri, makarna, pizza, kızartma, ızgaralar, sos yapımı, yaz tatlıları yapımında kullanılır. Farklı pişirme yöntemleriyle yapılan pekçok yemekte hem kokusu, hem lezzetiyle evrensel bir baharattır. Avrup
Lolorosso
Lolorosso bir marul türü, yaprakları kıvır kıvır ve yaprak uçları koyu kırmızı hatta bordo rengine çalıyor. Genellikle akdeniz salatası ve farklı salata çeşitlerinde kullanılmakta. Yemekleri renklendirmek için servis tabaklarında kullanılır.
Marul
Sinirleri yatıştırır. Tansiyonu düşürür. Sakinleştirici etkisi ile uykusuzluk çekenler için faydalıdır. Aybaşı halini düzenler ve ağrısını hafifletir. İştah açar ve sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Kabızlığı giderir.
Maskolin Salat
Salatalarda kullanılır. Anavatanı Kuzey Amerika ve Asyadır. Genelde yumuşak iklimlerde yetişir. Hassas bir bitki olan Maskolin Çin Mutfağının baş salatasıdır. Ülkemizde yeni yeni yetiştirilmeye başlanmıştır.
Maydonoz
Maydanoz (Petroselinum crispum), yeşil renkli, damarlı bir bitki türüdür. Yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır. Ağustos-Eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30-100 cm boylarında, iki yıllık otsu bir bitki.
Mini Yedikule
Bol miktarda çeşitli mineralleri içeren marulun, sinirleri teskin edip iyi uyku verdiğini ve erkeklerde cinsel arzuyu frenlediğini belirten uzmanlar, yemekten önce salata şeklinde yenen marul, şeker hastalarının kandaki şeker seviyesini düşürür.
Nane
ştah açar. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır. Ateşi düşürür. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür.
Palamut
Kırmızı Palamut, koyu kırmızı, girintili çıkıntılı yaprakları olan bir marul çeşididir. Narin dokusu ve fındığa benzeyen tadı ile lezzetli bir salata malzemesidir.
Polorosso
Ak Deniz Yeşilliklerinden olan polorosso salatanıza zenginlik katıp, sağlığınızda da çok önemli bi rol oynar. Kanı temizler akciğerin dostudur.
Radika
Acıgünek, güneyik, arslandişi ve hindiba olarak da bilinir. Başta potasyum olmak üzere kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir besin olan karahindiba A ve C vitamini de içerir. Torexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler içerir.
Roka
Roka iştah açıcıdır. Mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Karaciğere faydalıdır. Karaciğer ağrılarını giderir, kanı temizler ve sarılığı keser. Uyarıcıdır. Vücuda kuvvet verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Rozmarin
Rozmarin bitkisine bazı yörelerde kuşdili, hasalban veya biberiye’de denilmektedir. İçekleri genellikle açık mavi olan bir süs bitkisidir. Boyu 1.5 m’ye kadar uzar. Akdeniz bölgesinde bütün bir yıl boyu çiçek açmaktadır.
Soya Filizi
Soya Fasulyesi, B1 ve B2 vitaminleriyle E ve K vitaminlerini ihtivâ eder. Niacin maddesince, mâdenî tuzlar, kalsiyum bakımından zengindir. Buna ilâveten bol miktarda fosfor, demir, bakır, manganez, potasyum ve sodyum ihtivâ eder. Soya fasulyesi, vücû
Su Teresi
Glikonasturtün ismi verilen kükürtlü bir glikozit, vitaminler (A, C ve D) ve keskin lezzetli bir uçucu yağ taşımaktadır. Kuvvet verici, vitamin noksanlıklarını giderici, idrar arttırıcı ve iştah açıcı gibi özelliklerinden dolayı eski çağlardan ber
Tarhun
Tarhun otu ( Pelin Otu ) Hazım zorluğu, yemeklerden tiksinti, mide rahatsızların­da (ağrı) çok îayda verir; İştah açar. Hıçkırık, hava yutma, mide ve barsakta gaza karşı iyidir. Barsaklarda yemeklerin kokuşmasını ve vücudun zehirlenme­sini önler.
Taze Kekik
Şifalı bitki olarak kekik; öncelikle kramp çözücü, dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar, kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır.
Tere
Tere (Lepidium sativum), turpgiller (Brassicaceae) familyasından, yaprakları salata olarak yenen baharlı bir bitki türüdür, vücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor. İnce yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir.
Turp Otu
Turpgiller familyasındandır. (Raphanus, Yunancada “hızlı büyüyen” demektir, tür adı da bu kökenden gelir ve bu bitki için eskiden kullanılmış bir addır.) 20-60 cm boylarında, dallı, tüylü, yeşil gövdeli; altta dişli kenarlı bir bitkidir.
 

Püf Noktası:

Bütün yeşillikler iyice yıkandıktan sonra biraz sirke eklediğiniz suda bekletilmelidir. En doğal mikrop kırıcı malzeme sirkedir.


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.