Çullu Köfte (Adıyaman)

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Çullu Köfte (Adıyaman)

Çullu Köfte  (Adıyaman) tarifi
Çullu Köfte...
Günaydın diyerek başlamak istiyorum söze,  bir pazar sabahı yazıyorum  tarifimi. Çocukların okuma bayramları, bilim şenlikleri derken epey yoğundu bu hafta bizim trafik. Nasıl olacak, okula alışacak mı derken okuma bayramını bile yaptık. Üniversite sınavını da atlatınca evde sular durulur biraz :)  Her şey geçiyor zamanla, yeter ki sağlık olsun, gönül hoşluğu olsun.
Şimdi gelelim tarifimize. Yöresel bir yemek olan Çullu Köfte bugün bizimle. Adıyaman'da Çullu Köfte denir ama başka yörelerde yapılır mı, ismi nedir bilmiyorum. Yemeğimiz malzeme yönünden çok mütevazi ve çok lezzetli. Ayranla veya çayla nefis bir öğün olur, gün masalarında çok lezzetli bir ikram olur.Tavsiye ederim...


Malzemeler:
  • Yarım paket ince köftelik bulgur (500 gr)
  • Yarım paket irmik (250 gr) 
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı pul biber 
  • 3 yumurta
  • 2 tatlı kaşığı un
  • Tuz
  • Kızartmak için sıvı yağ

Yapılışı:
İrmik ve köftelik bulgur ıslatılır,  karıştırılır. 20 dakika kadar dinlendirilir. Pul biber, tuz eklenir. Sakız gibi :) olana kadar iyice yoğrulur. Yumurtadan biraz küçük parçalar alınıp yuvarlanır, avuç içinde bastırarak yassı köfteler elde edilir. Tencereye yarıdan fazla su koyulur. Kaynayınca tuz atılır. Köfteler beşer altışar suya atılır. Suyun  yüzüne çıkınca pişmiş demektir. Köfteler biraz ılınınca, yumurtalar ve un çırpılır. Sıvı yağ tavaya alınır, iyice ısıtılır. Köfteler yumurtaya batırılıp kızgın yağa atılır. 

Sıcak servis yapılırsa daha güzel olur... Kolay gelsin, Afiyet olsun...
 

Püf Noktası:

Orjinal köfte tarifinde ince köftelik yarma kullanılır. Hem çok lezzetli hem sakız gibi tabir edilen kıvamda dağılmayan bir köfte elde edilir ama uzun zamandır Ankara'da istediğim kalitede bir yarma bulamadığım için irmik kullanıyorum. Köfteler kaynar suda çok uzun bekletilmemeli. Hafifleyip suyun yüzeyine çıkmaya başladıkları zaman haşlanmış demektir.


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.