Ayva Aşı

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Ayva Aşı

Ayva Aşı tarifi
Kamile Hanım'ın hatırasına Ayva Aşı...


  Merhabalar  dostlar. Harika bir günün ardından yazıyorum tarifimi. Kamuran Hanım benim eski  değil de :) eskimeyen arkadaşlarımdan. İnsanlar, sahip olduğu değerlerin aynı oranda farkında değildir. Bazılarımız biraz yüzeysel yaşar hayatı. Bazılarımız biraz daha derin... Sahip olduğu fotoğrafa, örtüye, kaşığa, tabağa, tarife, sahip çıkmış değerle dikkatle korumuş derin bir insan Kamuran Hanım. Bizi de Anneannemin Tenceresi için davet etti, sofrasını ve yüreğini açtı. Anısını, resmini ve tarifini  paylaştı.  Bizi biz yapan değerlerden bahsettik uzuunca :) Yemeklerden, sofralardan... Hayattan bahsetik. Ben Ayva Aşı'nı ilk defa yedim. Beklediğimden çok daha güzel ve özel bir yemekti.  
   Kamuran hanımın anneannesinin ismi Kamile'ymiş. Kamile Hanım, büyük küçük ayrımı yapmadan herkesin yardımına koşan, eşine dostuna yakın ilgi gösteren,  giyim kuşamına titiz bir insanmış. Ondan edindiğim bilgiler ölene kadar benimle yaşayacak dedi arkadaşım. Nur içinde yatsın büyüğümüz. Saygı ve dua gitsin bizlerden.  Hepinize sevgiler...  


Malzemeler:
  • 4 tane orta boy ayva
  • 2 kg kemikli gerdan eti (kemiksiz kullanacaksanız 1 kg yeterli olur)
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 5-6 yemek kaşığı pekmez

Yapılışı:
  Yapışmaz tencere ocağa alınır. Sıvı yağ ilave edilir. Kemikli etler tencereye alınır. Orta ateşte etler mühürlenir (sulandırmadan arkalı önlü kızartılır) Üzerine su ve tuz eklenir. Kısık ateşte etler iyice yumuşayana kadar pişirilir. Yıkanan ayvalar kabuklu şekilde 4 eşit parçaya bölünür. Her parça elma dilimi şeklinde 3 eşit parçaya kesilir. Bir ayvadan toplam  12 dilim çıkacak şekilde dilimenir. Tenceye alınır, üzerine yarı basacak şekilde sıcak su eklenir. Pişmeye bırakılır...
  Ayvalar yumuşadı, etler de pişti. Şimdi lezzetleri birleştirme zamanı artık. Etin suyu kontrol edilir. Tencerede 1 su bardağı kadar kalmalı. Fazlaysa bir kaseye süzülür, suyu azsa ilave edilir. Ayvalar etlerin üzerine alınır. Ayvanın suyundan da 1 su bardağı kadar alınır. Üzerine gezdirilir. En üste de pekmez gezdirilir. Tuzu kontrol edilir, kapağı kapatılıp pişmeye bırakılır. Lezzetler tanışıp, anlaşana kadar :)  yaklaşık 15 dakika kısık ateşte pişirilir. Tereyağı eritilir. Pişen yemek servis tabağına alındıktan sonra üzerine her tarafına eşit gelecek şekilde gezdirilir. 


Unutulmasın bu lezzetler... Kolay gelsin, Afiyet olsun...


Püf Noktası:

Ayvalar haşlanırken, etle beraber tekrar pişeceğini unutmayın. Pişmeli ama dağılmamalı...


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.