Tavuklu Kuru Fasülye

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Tavuklu Kuru Fasülye

Tavuklu Kuru Fasülye tarifi
Milli yemeğimiz kuru fasülye, beyaz etle nefis oldu :) Tavuklu Kuru Fasülye...
Selamlar hepinize kucak dolusu. Mevsim normallerinin altında seyreden bir sıcaklık var Ankara'da bugün :) . Mayıs bitti artık, hava hala biraz serin. Benim gibi güneş ve sıcak sevmeyen bir insan için ne güzel.  Balkon manzaramı seyrederek yazıyorum sizlere. Yerler hafif ıslak, ağaçlar yıkanmış parlak...
GÜZEL HAVALAR
Beni bu güzel havalar mahvetti,
Böyle havada istifa ettim
Evkaftaki memuriyetimden.
Tütüne böyle havada alıştım,
Böyle havada aşık oldum;
Eve ekmekle tuz götürmeyi
Böyle havalarda unuttum;
Şiir yazma hastalığım
Hep böyle havalarda nüksetti;
Beni bu güzel havalar mahvetti :) 
   Orhan Veli  
Yemeğimize dönelim artık bence :) Bugün Kuru Fasülye'yi beyaz etle denedim. Çocuklar çok sevdi. Tavuğu önce harlı ateşte soteledim, kokusu haşlama gibi rahatsız etmedi. Hafif ve lezzetli oldu. Tavsiye edilir efendim. Bakalım şimdi tarifimize :)

4 kişilik
Hazırlama Süresi: 15 dakika
Pişme Süresi:30 dakika


Malzemeler:
  • 1 tavuk göğsü (kemiksiz, isterseniz kemiksiz but da kullanabilirsiniz)
  • 1.5 su bardağı kuru fasülye
  • 1 kuru biber
  • 1 kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Su
  • Tuz

Yapılışı:
Akşamdan ıslatılan kuru fasülye ocağa alınır, kısık ateşte hafif yumuşayana kadar pişirilir. Suyu süzülür, bir kenara alınır. Yıkanıp suyu süzülen tavuklar kuşbaşı doğranır. Yapışmaz tencere ocağa alınır, ısıtılır. Zeytinyağı eklenir, biraz ısıtılır.Tavuklar sıcak yağa eklenir ve sulandırmadan harlı ateşte  kızartılır (tavukların sulanmaması için mühürlenene kadar karıştırmayın ) Kuru soğan ince ince doğranır. Kızaran tavukların üzerine eklenir, kuru kırmızı biber de eklenir. 1-2 dakika kadar arada karıştırarak kavrulur. Üzerine salçalar eklenir, kavurmaya devam edilir. Kaynar su ( kıvamını zevkinize göre ayarlayın) ve tuz eklenir, 2-3 dakika kadar pişirilir. Haşlanmış fasülyeler eklenir. 1-2 dakika kadar beraber pişirilir. Tereyağı eklenir, biraz daha kaynatıp ocaktan alınır. 

Kolay gelsin, Afiyet olsun...


Püf Noktası:

Kullandığınız kuru fasülye aynı seneye ait olmalıdır. 1 sene öncenin mahsülü çok geç pişer... Düdüklü tencere kullanacaksanız dikkat edin, artık fasülyeler çok çabuk pişiyor. Bir kaç dakika içinde hamur olabilir...


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.