Hazır Yufkayla Su Böreği

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Hazır Yufkayla Su Böreği

Hazır Yufkayla Su Böreği tarifi
Hem kolay hem lezzetli Hazır Yufkayla Su Böreği...
Malzemeler:
  • 5 yufka
  • 2 yumurta
  • 1 su bardağından iki parmak eksik sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • Yarım bardak yoğurt
  • 1.5-2 bardak süt
  • Yarım paket kabartma tozu
  • 200 gr peynir
  • Maydanoz

Yapılışı:
Tepsi fazla yapışmaması için katı yağla yağlanır (börek piştikten sonra çevirince su böreği görüntüsü veriyor) . Bir yufka fazla kısmı dışarı sarkacak şekilde serilir. Sos malzemeleri derin bir kasede iyice çırpılır. Yufkanın üzerine göz kararı 2-3 kepçe gezdirilir , iyice yayılır. Üzerine tekrar bir yufka hafif büzülerek koyulur. Üzerine hazırlanan sostan gezdirilir. 1 yufka daha serilir, üzerine bolca peynirli maydanozlu hazırlanan içten koyulur. Üzeri yufkayla kapatılır, sos gezdirilir.

 

Son kalan yufka tepsi büyüklüğüne göre kenar fazlalıkları alınır. Alınan fazla kısımları tepsiye yayılır. Tepsinin kenarına sarkan kısımlar böreğin üstüne doğru katlanır. Kalan sosun yarısı bolca gezdirilir. Tepsiye göre küçülttüğümüz yufka en üste serilir. Börek en alta bıçak değmeyecek şekilde dilimlenir. Kasede kalan sos her tarafına gelecek şekilde gezdirilir. Börek buzdolabında dinlendirilir(akşamdan hazırlayabilir veya 2-3 saat dinlendirebilirsiniz)  Tereyağı tavaya alınır, eritilir. Böreğin her tarafına gelecek şekilde kızgın tereyağı gezdirilir. 

 

Fırın önceden ısıtılır, 180-190 derecede üzeri kızarana kadar pişirilir. Bol soslu olduğu için piştikten sonra su sürmeye gerek olmuyor. Ben böreği çevirip servis yapmayı tercih ediyorum, su böreği havası veriyor :) 

Afiyet Olsun...


Püf Noktası:

Emek verip güzel şeyler yapmak isteriz, sevdiklerimizin yüzünde oluşan bir tebessüm, candan bir eline sağlık çok mutlu eder bizi. Hep sevgiyle yemek yapmaktan bahsederiz. Bence güzel yemek yapmanın sırrı sevgi+kaliteli malzemedir :). Kullandığımız yufka taze, peynir kaliteli olmalıdır.


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.