Isırgan Otlu Gözleme

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Isırgan Otlu Gözleme

Isırgan Otlu Gözleme tarifi
Ispanağın pabucunu dama atar bu lezzet :) Isırgan Otlu Gözleme...
     Günaydın herkese. Yarın bi güzel uyuyup dinlenicem diyen bir Asu, müthiş bir enerjiyle sabahın köründe fırlarsa yataktan. Ne olur ? Hemen oturup tarif hazırlanır tabii :) Sabah erken kalkmak insana özel şeyler hissettiriyor bence. Biteviye yaşanan koşturmaca içinde idrak edemediğimiz bazı şeyler erken kalkınca o sakinlikle farkediliyor. Her gün yeni bir hediye diye düşündüm ben de bugün. Durup bir nefes almak lazım. Ben de bugün aldım, yeni ötmeye başlayan kuşları dinledim, duamı ettim. Size de bu muhteşem duygulardan gönderdim efendim :)
    Isırgan otu da yine Kızılcahamam pazarından aldığım güzellerden bir tanesi. Buzluğa koymak için temizleyip hazırlarken buzdolabında taze yufka olduğunu hatırladım. Rende peyniri de görünce, kaynayan çayın yanına bir arkadaş olsun diye düşünüp hemen işe koyulduk. Zaten yapımı 5 dakika. Ispanaktan çok sevdim ben böreğini ve sıcak sıcak yuttum resmen. Isırgan otu da faydaları say say bitmeyecek türden mucizevi bir bitki. Bu özel nimetlerden de faydalanmak ve özellikle  zamanında tüketmek lazım. Hadi ben artık civcivlere  kahvaltı hazırlamaya kalkıyorum :) Sevgiler...

Porsiyon: 4 kişilik 
Hazırlama süresi; 10 dakika
Pişme süresi: 5 dakika


Malzemeler:
  • ısırgan otu
  • taze soğan
  • maydanoz
  • peynir
  • pul biber
  • karabiber
  • 4 yufka
  • 5-6 yemek kaşığı zeytinyağı 


Yapılışı:
Isırganlar ayıklanıp, bol suda ıslatılır. Yıkanıp, kurutulur. Yemeklik doğranır (çok iri doğramayın pişmez) Taze soğan, maydanoz doğranır. Peynir rendelenir veya ezilir. Baharatlar eklenir, karıştırılır. Yufka tezgaha serilir, 1 yemek  kaşığı kadar zeytinyağı gezdirilip her tarafına gelecek şekilde fırça yardımıyla veya elle sürülür. Ortasına bolca iç malzemesi konur. Gözleme şeklinde kare kapatılır. Tava ocağa alınır, ısıtılır. 1 tatlı kaşığı kadar yağ gezdirilip gözleme tavaya alınır. Kısık ateşte içini çektirerek arkalı önlü pişirilir. Sıcak servis yapılır.

Kolay gelsin, Afiyet olsun...
 

Püf Noktası:

Isırgan otu değdiği yerde cildi tahriş edebilir. Bunu önlemek için temizlerken ve yıkarken eldiven kullanabilirsiniz. Bir süre ıslatıp bekletmek kumundan, toprağından arınmasını sağlar. Çok iyi yıkanmalıdır. Pişirmeyi biraz yavaş yapmakta fayda var. Biz iç malzemesini önceden pişirmediğimiz ve bol iç koyduğumuz için biraz kısık ateşte kızarttık. Sonuç mükemmeldi :)


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.