Pişi

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Pişi

Pişi tarifi
Sihirli bir lezzet, pişi
Malzemeler:
  • 1 yaş maya
  • 1 bardak süt
  • 2 ılık bardak su
  • Yarım kahve fincanı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • Aldığı kadar un
  • Tuz
  • İki bardak sıvı yağ(kızartmak için)                                                                                                                                                              

Yapılışı:

Derin bir kaba yaş maya ve ılık su alınır. Maya eritilir, toz şeker, süt, sıvı yağ, tuz eklenir. İyice karıştırılır, Un yavaş yavaş eklenir. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar yoğrulur. Üzerine temiz bir bez örtülür, 1 saat kadar mayalanmaya bırakılır. Mayalanan hamurdan resimde görüldüğü gibi büyük parçalar alınıp rulo yapılır. Bıçakla bir santim kalınlığında dilimler kesilir. Elde hafif yassıltılır veya oval şekil verilir. Tavaya iki bardak kadar yağ koyulur, ocağa alınır. Yağın ısınıp ısınmadığını kontrol etmek için küçük bir parça hamur atılır. Yağ çekmesini istemiyorsanız hamurları kızgın yağa atmak gerekiyor. Yağ iyice ısındıktan sonra ocağı kısabilirsiniz. Çok harlı ateş hamurların içi pişmeden dışının kızarmasına neden olur. Kızaran hamurlar kağıt havlu serilen bir tabağa alınır. Sıcak sıcak servis yapılır, isteğe göre peynir, reçel, marmelat, balla  birlikte de servis edilebilir. Ben çocukken üzerine toz şeker serpip yerdim :)  Afiyet Olsun ...


 

Un miktarı veremiyorum, azar azar ilave edip kıvamına bakmak gerekiyor. 

 

Rulodan kestiğimiz parçaları yuvarlak yada oval şekil verebiliriz. Kızarırken çok kabardığı için küçük yapmak daha iyi olur. Devasa hamurlarınız olabilir :)

 

Benim için sihirli bir lezzet, bayılırım... Afiyet Olsun.


Püf Noktası:

Şekil verdiğimiz hamurları kızgın yağa atmadan önce 3-4 dakika bekletmek, puf ve kabarık pişi yapmak için püf noktası :)


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.