Patlıcanlı Biberli Ayran Çorbası

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Patlıcanlı Biberli Ayran Çorbası

Patlıcanlı Biberli Ayran Çorbası tarifi
Adıyaman yöresinden nefis bir ayran çorbası çeşidi. Patlıcanlı Biberli Ayran Çorbası...
  Selamlar hepinize... Yine yöresel, eski ve özel bir lezzetle karşınızdayım bugün. Yöresel yemekleri yaparken, yerken :) ve sizlerle paylaşırken daha çok mutlu oluyorum. Çocukken sanırım amcamlarda yemiştim bu çorbayı. Annem sebzeli pişirmezdi. Geçen gün annemi aradım. Böyle bir çorba hatırlıyorum sanki. Gerçekten var mı dedim, varmış :) Adıyaman yöresinde yapılan bir ayran çorbası çeşidi. Düşük kalorili ve doyurucu. İsterseniz yemeğin yanına, isterseniz benim gibi koca bir tabak doldurup yemek yerine tüketebilirsiniz. Tok tutuyor tavsiye ederim ( bu arada hemen kilo vermeye başladım, yaşasıın :))  

Malzemeler:
  • 1 su bardağı dövme
  • 1 kg yoğurt
  • 1 patlıcan
  • 2 biber
  • Tuz

Yapılışı:
Dövme ayıklanıp, yıkanır. Akşamdan üstünü basacak kadar su ve tuz ilave ederek ıslatılır.Sabah suyunu çeken buğdayların üzerine su ilave ederek ocağa alınır. Ben düdüklü tencerede 5 dakika pişirdim. Patlıcanlar alaca soyulur, küp küp doğranır. Biberler doğranır. Pişen buğdayın üzerine eklenir. Sebzeler de yumuşayınca ocaktan alınır, soğutulur (düdüklü tencere kullanmayacaksanız, kontrol ederek döğme pişmeye yaklaşınca sebzeleri ilave edebilirsiniz) 
Yoğurt biraz tuz ve su ilavesiyle çırpılır. Soğuyan çorbayla karıştırılır. Üzerine nane serpilir, servis yapılır....

Ben her zaman olduğu gibi ne varsa eskilerde var diyorum  :) 

Kolay gelsin, Afiyet olsun...

Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.