Ustasından Barbun- Mezgit Tava

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Ustasından Barbun- Mezgit Tava

Ustasından Barbun- Mezgit Tava tarifi
Ustasından Barbun-Mezgit Tava
Amasra gezisinden ganimet, Mustafa Amcanın Yeri'nden Barbun-Mezgit Tava tarifim var. Öncelikle belirtmeliyim bu planlı bir çekim olmadı. Fotoğraflardaki hatalar için kusurumuz affola. Yerken, dışında bir sos var gibi dedim, güldüler sadece un dediler. E peki nasıl bu kıvamda dedim. Sonra balıklarla beraber parmaklarımızı yeme tehlikesi de geçirince dedim ki, kusurabakmayın ama bunun tarifini vereceksiniz bana :)  Çok nazik bir şekilde olur dediler, buyrun.  Mutfağa çıktık beraber, ustamız Celil Ayyıldız siparişi yetiştirme telaşında ama bizi görünce içten bir gülümsemeyle buyur etti. Yapılışı aslında hepimizin bildiği balık tava. Bütün özelliği püf noktalarında. El çabukluğu marifet zor yakaladım aşamalarını. Ustamız evde ocakların zayıf olduğunu ve kıvam tutturmanın zor olacağını söyledi ama olsun. Biz deneriz :))

Malzemeler:
  • 1 kg Temizlenmiş mezgit ve barbun 
  • Tuz
  • Balıkları bulamak için 50 gr mısır unu ve 100 gr normal un karışımı 
  • Kızartmak için ayçiçek yağı

Yapılışı:
Balıklar tuz serpilir ve ovulur. Hazırlanan mısır unu ve normal un karışımına bulanır ama hepsi beraber değil. Üçer beşer çok seri bir şekilde önce una sonra  bol ve çok kızgın yağa atıp yanyana dizilir. Tabii dizerken kızgın yağa değse de ustamızın elleri yanmıyor, alışmış. Tavaya dizme işlemi bitince, tava arada sallanarak  1-2 dakika kızartılır.

 

Tavanın büyüklüğüne yakın bir tabak üzerine kapatılır ve fazla yağı ocağın yanında hazır bulundurulan geniş bir kaba süzülür. Balıklar tabağa ters çevrilir, tekrar tavaya kaydırılır. Süzdüğümüz yağ, tavanın kenarından  tekrar dökülür. İkinci aşamada balık biraz daha fazla kızaracak. Bu aşama daha önemli balık yağ çekmemeli ve çıtır çıtır olmalı. Bakalım ustamız nasıl pişirmiş;
Balık biraz kızardıkça (20-30 saniyede bir) yağı azaltılır. Kenarda hazır bulundurulan yağ kabına biraz süzülür, tekrar ocağa alınır. Bu işlem 5-6 defa tekrarlandıktan sonra, yağı iyice azalan balıklar 20 saniye kadar çıtırlaşması ve kalan yağı bırakması için ateşte tutulur. Sonra kalan son yağda iyice süzülür ve dooğru servis tabağına...

 

Gerçekten muhteşem oluyor, mutlaka deneyin. Afiyet olsun...


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.