Domates yemeniz için bir sebep daha

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Domates yemeniz için bir sebep daha

Domates yemeniz için bir sebep daha tarifi
Salata, çorba ve birçok yemeğe lezzetinin yanı sıra görsel bir şölen sağlayan, a dan z’ye birçok faydası olan domatesi tüketmeniz için ilk 4 neden;
KANSER SAVAŞÇICI
 
İçeriğinde birçok antioksidan ve anti enflamatuar madde bulunan domates güçlü bir kanser savaşçısıdır. İçeriğindeki antioksidanlardan likopen ise en çok bilineni ve etkilisi. Likopenin etkisi ise pişirildiğinde daha da artmakta. Kan bulgularında likopen seviyesi yüksek olan kişilerin böbrek kanserine yakalanma riski ise %45 azalmaktadır, beyin ve meme tümör gelişimleri yavaşlamaktadır. Önerilen tüketim miktarı ise hergün 4 domates yemek veya yemeklere salça ilave etmek yeterli. 
 
CİLDE FAYDALI
 
Likopenden başka hidrosinamik asit içeriği de oldukça yüksek olan domates cilt sağlığını da korumaktadır. C vitamini ile birlikte ciltteki elastikiyeti sağlar. Karotenoidler sayesinde güneşin zararlı ışınlarından korur.
 
GECE KÖRLÜĞÜNE KARŞI
 
İçeriğindeki A vitamini, lutein, zeaksantin nedeniyle gece körlüğü ve makula dejenerasyonunu önleyicidir.
 
C VİTAMİN DEPOSU
 
C vitamini ihtiyacımızı daha çok narenciye meyvelerinden karşılamayı seçsekte 1 orta boy domates günlük C vitamini ihtiyacımızın %40’ını karşılar.
Etiketler:  domates, salata, çorba
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.