Kurban Bayramında Doğru Beslenin

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Kurban Bayramında Doğru Beslenin

Kurban Bayramında Doğru Beslenin tarifi
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr.Barış Önder Pamuk, Kurban Bayramı'nda beslenme ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önder Pamuk, Kurban Bayramı'nda beslenme ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, diyabet, hipertansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen İKÇÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Barış Önder Pamuk, etin sindirimi zor olan besin olduğunu belirtti.

Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertliğin, sindirimde zorluğa yol açtığını kaydeden Yrd.Doç.Dr.Pamuk, "Özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet ve hipertansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmelidir. Fazla miktarda tüketilen kırmızı et kalp hastalarında damarlarda plakların oluşmasına (damarların tıkanmasına), tansiyon hastalarında ise tansiyonun kontrol edilemeyecek kadar yükselmesine neden olabilmektedir." dedi.

"FAZLA ALINAN PROTEİN BÖBREKLERE YÜK YAPAR"

Kronik karaciğer veya siroz ve gut hastalarının et tüketimine çok daha fazla özen göstermeleri gerektiğini ifade eden Pamuk, böbrek hastaları için fazla miktarda protein alımının risk teşkil ettiğini söyledi. "Fazla alınan protein böbreklere yük yapar ve üremi gelişme riski artar. Kısacası herhangi bir kronik hastalığı nedeni ile özel diyet uygulaması gerekenler bayram süresince de diyetlerinin dışına çıkmamalıdır." uyarısında bulundu.

"YANLIŞ PİŞİRME TEKNİKLERİ SAĞLINIZA ZARAR VERİR"

Özellikle ülkemizde damak zevkine önem verilip, sağlığın ikinci plana atıldığını ifade eden Pamuk, yanlış pişirme teknikleri kullanıldığını belirtti. Pamuk, sağlıklı pişirme tekniklerini şöyle açıkladı: "Kırmızı Eti, kavurma ve kızartma yerine haşlama, buğulama, fırınlama veya ızgara şeklinde tüketmelisiniz. Unutmayın ki, sağlıksız şekilde pişirilen kırmızı et mide ve kolon kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Fazla et tüketiminin yanında fazla miktarda tuz tüketilmesi de tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilmektedir." diye konuştu.

Pamuk, bayram süresinde uygulanması gereken beslenme şeklini şu şekilde sıraladı: "2 bardak suyun ardından yapılacak hafif bir kahvaltı yapın. Tabağınızın dörtte birini kırmızı et kalan kısmını ise sebze yemekleri ve salatadan oluşturun, bunun yanında tam buğday ekmeğinizi veya bulgur pilavınızı tüketmeyi unutmayın. İkramlarla ve fazla yemeyle bozulan barsak hareketlerinizi düzene koymak adına ara öğünlerde meyve tüketimine önem verin.Elma, armut, ayva, kivi gibi meyvelerinizi iyi yıkadıktan sonra kabuklu tüketmeye özen gösterin. Drajeler, çikolatalar, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları veya meyve tatlılarını (elma, kabak, armut, ayva tatlısı ) tercih edin. Barsaklarda su tutulumuna neden olan fazla çay - kahvenin tüketiminin yerini bitki çaylarına bırakın. Rezene, anason, tarçın, yeşil çaydan oluşan bir karışım sizi rahatlatacaktır. Öğün aralarında su tüketmeyi unutmayın."
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.