Türkiye'nin tek dry age hamburgeri!

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Türkiye'nin tek dry age hamburgeri!

Türkiye'nin tek dry age hamburgeri! tarifi
Türkiye’de sadece Beeves Burger&Steakhouse’da bulunan dry age odasında 28 gün boyunca %80 nem oranı ve 0 derecede bekletilen Beeves Burger etleri, kafalardaki “Burger” fikrini değiştirmeye geliyor.
Beeves’in Kars ve Gebze’deki çiftliklerinde yetişen hayvanlarından elde edilen %100 yerli ve doğal besi etlerinden hazırlanan burgerleri, çeşitliliği ve 14 TL ve 22 TL arasında değişen uygun menü fiyatları ile hem cebe hem de damak zevkine hitap ediyor.
 
Hiçbir katkı maddesi bulunmadan 28 gün dry age yapıldıktan sonra elle basılan hamburgerler günlük ekmekler ve Beeves’in kendi üretimi olan soslar ve atıştırmalıklar ile servis ediliyor.
Beeves Burger&Steakhouse, burgerin cezbedici lezzetiyle tanışmak ve yepyeni bir burger deneyimi yaşamak isteyen herkesi şubelerine davet ediyor. 
 
Beeves Burger&Steakhouse Hakkında
 
“Etin en iyi kırmızısı” sloganıyla  2010 yılında mekanın kurucusu ve aynı zamanda şefi olan  Sidar Budak’ın girişimleri ile  Şaşkınbakkal’da hizmet vermeye başlayan Beeves Burger&Steakhouse’un Anadolu yakasında Brandium AVM, MaltepePark, Bağdat Caddesi Erenköy; Avrupa yakasında Ortaköy, Mall of İstanbul ve Prestige Mall AVM’de şubeleri bulunmaktadır.


 

Açıklama Satırı


Etiketler:  burger, kırmızı et, kars, gebze
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.