Yorgunluğunuzu giderecek besinler

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Yorgunluğunuzu giderecek besinler

Yorgunluğunuzu giderecek besinler tarifi
Enerjinizi yükseltmek, ruh halinizi iyileştirmek, aynaya hep mutlulukla bakmak, gözlerinizin derinliklerindeki pırıltı ve neşeyi yakalamak için bu besinleri tüketmelisiniz.
Haftada üç kez yağlı balık yiyin: Haftada üç kez yağlı balık yiyin Somon, orkinos ve sardalya gibi balıklar, duygu durumunuzu iyiye doğru artıracak omega-3 ve D vitamini içerir. EPA, omega-3 yağ asitlerinin bir çeşidi olup mental iyilik üzerinde etkilidir. Bitkisel kaynaklarda bulunmaz yani diğer omega-3 kaynakları ceviz veya keten tohumu tüketerek bu maddeyi alamazsınız. Bunun için yağlı balıklar en iyi seçenekleriniz olmalı. Aynı zamanda D vitamini içerikleriyle depresyon riskini azaltırlar.

Protein bakımından zengin ara öğünler: Protein bakımından zengin ara öğünler tüketin Gün içindeki yoğunluğumuz o kadar fazla ki, sabah 07.00-08.00'de kalkıyor ve gece 23.00-24.00 gibi yatağa giriyoruz. Yani 7/24 koşuşturma halindeyiz. Bir çoğumuzunsa bu koşuşturma içinde pilimizin bittiği saatler, öğleden sonra 16.00-17.00'ye denk gelir. Sabahki koşuşturmanın vermiş olduğu yorgunluk, tavan yapar ve bu saatler günün kendimizi en yorgun ve enerjimizi en düşük hissettiğimiz zamanları olur. Bu durumu çözmenin çok kolay bir yolu var; doğru saatte protein bakımından zengin bir ara öğün tüketmek. Çeşitli çalışmalar, proteinin beyin hücrelerinin uyanmasını ve odaklanmasını sağladığını ortaya koyuyor. Light yoğurt, 1-2 dilim az yağlı peynir, 1 bardak süt veya 10-15 fındık sizi kendinize getirecektir.

Doğru dozda kafein: Kafeinle yorgunluğuzu atın Öğle yemeği sonrasında üzerinize rehavet çöküyorsa, soğuk veya sıcak yeşil ya da siyah çay tercihiniz olabilir. Çay, akşam saatleri için de idealdir çünkü yeterli kafein alımını sağlayarak uykuyu uzaklaştırıp canlılık verir. Kahve içmeyi tercih edenlerdenseniz Türk Kahvesi iyi bir seçimdir. Eğer kafeine karşı hassasiyetiniz varsa yatma saatinizden en az iki saat öncesinde kafeinli içecekleri tüketmemeniz gerekir.

Kuru üzüme yer açın Enerji barlarını bir süre kenara koyup, elinize küçük bir paket kuru üzüm alın. Kuru üzüm, en pratik enerji sağlayıcınız olacaktır. Kuru üzüme genelde yeterli değer verilmez ancak enerjiyi yükseltici karbonhidrat ve potasyum içerir. Yanında bir bardak tarçınlı süt, daha uzun süre tokluk hissi verir.

Su içmek için bahaneler yaratın Hücreler, sıvı ve elektrolit dengesini sağlayamaz, sonuç olarak kas yorgunluğu gözlenir. Eğer kas hücreleri yeterli sıvı alamazsa, yeterli performansı göstermez. Özellikle egzersiz esnasında yeterli sıvı almak, büyük önem taşır. Egzersiz sırasında terle kaybedilen vücut sıvısını yerine koymak için düzenli olarak her yarım saatte bir su tüketin. Gün içinde baş ağrılarınızın ve yorgunluğunuz sebebi, az su içmeniz olabilir.
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.