Buzlukta Misket Köfte

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Buzlukta Misket Köfte

Buzlukta Misket Köfte tarifi
Pratik bir şekilde, Buzlukta Misket Köfte...
Selamlar... Buzlukta hazır bir şeyler olunca telaşlı zamanlarda ne kadar iyi olur. Misafir çağırırken bile düşünüp nasıl olsa bi çeşit hazır diye düşünürüm. Yanına bi pilav, bi salata, öğün kurtarır. Bu misket köftelerle Ali Paşa Pilavı da yapabilirsiniz. Yapılacak tarifler sırasında hazır, sırasını bekliyor :)) Köfteleri yemeklere eklerken, kızartmak veya direk atmak sizin tercihinize kalmış. Patatesli bezelyeli yemek yapılabilir, patlıcanlı tariflerde kullanılır :) Yani yeter ki hazır köfte olsun. Gerisi kolay :))

Malzemeler:
  • 1 kg dana-kuzu karışık kıyma (az yağlı)
  • 1 ufak kuru soğan
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 2 çay kaşığı pul biber
  • 1 yemek kaşığı galeta unu

Yapılışı:
Kuru soğan çok ufak doğranır veya rendelenir. Un hariç bütün malzemeler karıştırma kabında yoğrulur (dağılmaması için iyi yoğuramak lazım) . Kurumaması için üstü kapatılıp, buzdolabında 1 saat kadar dinlendirilir. Misket büyüklüğünde köfteler yuvarlanır. Yuvarlarken yapışmaması için arada el hafif ıslatılır.  Buzluğa girecek büyüklükte bir tepsiye poşet veya strech film serilir . Köfteler hazırlanınca tepsiye alınır, üstüne un serpilip unun her tarafına dağılması için sallanır. Buzlukta dondurulur. Tepsiden alınıp poşetlere veya saklama kabına konur. İhtiyaç olunca buzlu halde çorbalara eklenir. Kızartacaksanız yine buzlu olarak kızartabilirsiniz. Yapışmaz tavaya 3-4 kaşık yağ koymanız yeterli olur. Kızartırken kaşıkla fazla karıştırmak yerine tavayı hafif sallamak daha iyi olur...

Kolay gelsin, Afiyet olsun... 

Püf Noktası:

Köftede kullanacağınız et yağlı olmamalı, pişerken dağılabilir. Dana eti miktarı fazla olursa daha iyi sonuç alırsınız.


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.