Lezzetli Bir Et Suyu Nasıl Hazırlanır

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Lezzetli Bir Et Suyu Nasıl Hazırlanır

Lezzetli Bir Et Suyu Nasıl Hazırlanır tarifi
Aromalı mis gibi bir et suyu hazırlamak ister misiniz, cevabınız evetse buyrun; Lezzetli Bir Et Suyu Nasıl Hazırlanır...
Malzemeler:
  • 1 kg kemikli et (sadece kemik de olabilir)
  • 6-7 tane karabiber
  • 1 baş soğan
  • 4 litre su
  • 2 kaşık sıvı yağ
  • Tuz
  • 2 karanfil (olmasa da olur)

Yapılışı:
Tencere ocağa alınır, biraz ısıtılır. Sıvı yağ tencereye alınır, üzerine yıkanıp süzülen etler eklenir. Sulandırmadan orta ateşte arkalı önlü kızartılır. Kuru soğan bütün olarak tencereye alınır, tane karabiber eklenir (dilerseniz aroma vermesi için 1-2 tane karanfil batırabilirsiniz) Üzerine kaynar su ve tuz eklenir. Kaynayınca üzerinin köpüğü alınır. 

 

Etler iyice yumuşayana kadar ağır ateşte pişirilir (ben düdüklü tencere kullandım) 

 

Et haşlama bekleyince yağı üzerinde donar ve suyu jöle kıvamı alır. Yağını kullanmak istemezseniz, sıcakken bardaklara doldurmayın. Buzdolabında bekletip yağı üzerinde donunca kaşık yardımıyla rahatça kaldırıp atabilirsiniz (etsiz kemik haşladıysanız yağ olmaz zaten )
Etler kemikten ayrılıp, didiklenir. Kemik kırıntısı ve baharatlar süzgeçle süzülür. Et suyunu pet bardaklara doldurup buzlukta saklayabilirsiniz. Ben  kemiklerden sıyırdığım minik et parçalarını bardaklara ekleyip öyle donduruyorum. Çorbalara kullanırken çok güzel lezzet veriyor. 

Kolay gelsin, Afiyet olsun...

Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.