Mercimekli Bulgur Pilavı

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Mercimekli Bulgur Pilavı

Mercimekli Bulgur Pilavı tarifi
Mercimekli Bulgur Pilavı
Mercimekli Bulgur Pilavı tarifim var bugün. Tereyağlı mis gibi . Kıymetini büyüdükçe anladığım eski yemeklerden bir tanesi. Siz ne düşünürsünüz bu konuda bilmem ama değişiklik yapmak uğruna o kadar anlamsız karışımlar görüyorum ki. Değişiklik çok güzel şey. Anlamlı, sağlıklı ve estetik değişiklikler güzel lakin yine de bence ne varsa eskilerde var.  Pilavımız ''Müceddere'' ismiyle de bilinir. Hatay'da; kalan ekmekler zeytinyağında kızartılıp pilavla beraber yenir. Adıyaman'da  mahalle fırınında közlenmiş biber ve çoban salatayla beraber yenir. Şiddetle tavsiye edilir :)

Malzemeler:
  • 1 su bardağı mercimek
  • 1.5 su bardağı pilavlık bulgur
  • 1 iri soğan
  • 100 gr tereyağı
  • 1 fincan zeytinyağı
  • Su
  • Tuz

Yapılışı:
Mercimekler 1 litre su eklenerek yumuşayana kadar pişirilir. Benim kullandığım mercimekler geç pişti. Önce 750 ml sonra 1 litre su ekledim.Yeşil mercimek kullanıyorsanız daha çabuk pişer. Üzerine pilavlık bulgur eklenir. Suyunu çekip bulgurlar yumuşayana kadar kısık ateşte pişirilir. 
 

Kuru soğan yemeklik doğranır. Tereyağı ve zeytinyağı tavaya alınır. Doğranan soğanlar ağır ateşte kavrulur. Pişen pilavın üzerine gezdirilir, çok hafif karıştırılır. 3-4 dakika demlendirilip servis yapılır. 

 

Sıcak sıcak servis yapmanızı tavsiye ederim...

Kolay gelsin, Afiyet olsun...

Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.