Airfryer Fritözde Pilav Tarifi

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Airfryer Fritözde Pilav Tarifi

Airfryer Fritözde Pilav Tarifi tarifi
Airfryer Nedir? Airfryer fritöz, sıcak havayı etrafında dolaştırarak yemek pişiren bir mutfak aletidir.
Sıcak havayı sirküle etmek için bir fan kullanması bakımından bir konveksiyon fırınına benzer ancak aynı zamanda yiyeceğin kızarmasına ve gevrekleşmesine yardımcı olan bir ısıtma elemanına da sahiptir.
 
Sıcak hava fritözlerinin (airfryer) çeşitli boyutları vardır. Ancak çoğu tezgah üzerine sığacak kadar küçüktür. Genellikle yiyecekleri tutan bir sepet veya tepsiye ve sıcak havayı tutmaya yardımcı olan bir kapağa sahiptirler.

Hava fritözleri etler, sebzeler ve hatta tatlılar dahil olmak üzere çeşitli yiyecekleri pişirmek için kullanılabilir. Pişirme süresi yiyeceğe bağlı olarak değişecektir, ancak geleneksel fırınlardan çok daha çabuk pişireceğini söyleyebiliriz.

Airfryer fritöz kullanmanın faydalarından biri, yiyeceğinizdeki yağ ve kalori miktarını azaltmaya yardımcı olabilmesidir. Bunun nedeni, sıcak havanın yiyeceklerin etrafında dolaşması ve yağ veya tereyağına ihtiyaç duymadan eşit şekilde pişmesidir.

Hava fritözlerinin bir diğer avantajı da kullanımlarının çok kolay olmasıdır. Çoğu model, sıcaklığı ve pişirme süresini ayarlamanıza izin veren basit kontrollerle gelir. Hatta bazılarında, yemeğinizi her seferinde mükemmel şekilde pişirmeyi daha da kolaylaştıran önceden ayarlanmış programlar bulunur.

Airfryer Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır?
Sıcak hava fritözleri (airfryer), yiyecekleri az veya hiç yağsız kızartma özelliği ile bilinen popüler bir mutfak cihazıdır. Hava fritözleri çok çeşitli yiyecekleri pişirmek için kullanılabilir.

Hava fritözü kullanmakta yeniyseniz, aşağıdaki ipuçları başlamanıza yardımcı olacaktır:

1. Doğru hava fritözünü seçin. Piyasada birçok farklı hava fritözü vardır, bu nedenle ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçmek önemlidir. Fritözün boyutunu ve ne kadar yemek pişireceğinizi düşünün. Piyasada bulunan en yeni airfryer ürünlerinden olan Karaca Airfryer Fritöz uygun seçeneklerden biri olabilir.

2.Sıcak hava fritözünü önceden ısıtın. Çoğu hava fritözü bir ön ısıtma ayarına sahiptir, bu nedenle yemeğinizi eklemeden önce bu ayarı açtığınızdan emin olun. Bu, eşit şekilde pişirilmiş yiyeceklerin sağlanmasına yardımcı olacaktır.

3. Yemeğinizi sepete ekleyin. Sepete yiyecek eklerken, aşırı kalabalık olmadığından emin olun. Bu, sıcak havanın dolaşmasını ve yiyeceği eşit şekilde pişirmesini sağlayacaktır.

4. Zamanlayıcıyı ve sıcaklığı ayarlayın. Pişirme süresi ve sıcaklık, pişirdiğiniz yemeğin türüne göre değişecektir. Rehberlik için hava fritözü kılavuzuna bakın.

5. Yiyecekleri periyodik olarak kontrol edin. Bazı hava fritözlerinin kapağında bir pencere vardır, böylece kapağı açmadan ve ısıyı serbest bırakmadan yiyecekleri kontrol edebilirsiniz. Aksi takdirde, yemeği kontrol etmek için kapağı dikkatlice açın.

Airfryer Fritözde Pilav Tarifi
İyi bir pilav yapmanın anahtarı, basmati veya yasemin gibi uzun taneli pirinç kullanmaktır. Pirincin eşit şekilde pişmesine yardımcı olmak için az miktarda tereyağı veya sıvı yağa ihtiyacınız olacak.

Pirinci airfryer fritözde yapmak için fritözünüzü170 dereceye kadar ısıtarak başlayın. Daha sonra 1 fincan uzun taneli pirinç ve 1 yemek kaşığı sıvı yağ veya tereyağı ekleyin. Pirinci yağla kaplanacak şekilde karıştırın. Ardından 1 su bardağı su ekleyin. Sıcak hava fritözünün kapağını kapatın ve yerleştirin. Pirinci 12 dakika pişirin.

12 dakika dolduğunda, Airfryer fritözü açın ve pirinci bir çatalla azıcık karıştırın. Ardından 1 su bardağı donmuş bezelye ve havuç ekleyin ve karıştırın. Ardından kapağı hava fritözüne geri koyun. 5 dakika daha bezelye ve havuçlar pişene kadar bekleyin.

Her şey piştikten sonra biraz kıyılmış maydanoz veya kişniş ilave edin ve hemen servis edin. Afiyet olsun!

Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.