Portakal Kabuğu Rendesi

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Portakal Kabuğu Rendesi

Portakal Kabuğu Rendesi tarifi
Buzdolabında elinizin altında, mis gibi bir aroma olsun ister misiniz. Portakal Kabuğu Rendesi...
   Merhabalar canlar. Kış bitmeden, hep ertelediğim Portakal Kabuğu Rendesi  mevzusunu ele alayım dedim. Hangi tatlıya dokunsa mis gibi bir koku ve aroma verir portakal kabuğu. Kullandığınız gıdalarda acımtrak bir tat oluşmasını engellemek için, rendelerken beyaz bölümüne değdirmemek gerekir. Kullanılan kimyasallar ne derece etkilidir narenciye kabuklarında bilemiyoruz ama herkesin doğal portakal bulma imkanı yok tabii.          Çocukluğumda Osmaniye'de en çok hatırlarım portakal bahçelerini. Miss gibi kokan portakal çiçeklerini. Rengi, ahengi muhteşemdir. Hele yağmurdan sonra büyülü bir havası vardır sanki... Yazın yaptığınız keklere, pastalara birer tatlı kaşığı ekleyin. Nasıl mis gibi koktuğunu göreceksiniz. Bu haliyle derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz. Buzdolabı bölümünde ağzı sıkı kapaklı bir kavanozda 1 ay kadar tazeliğini muhafaza eder. Bence mevsimi geçmeden deneyin :) sevgiler...

Malzemeler:
  • Portakal
  • Şeker
  • Kavanoz :) 

Yapılışı:
Portakallar sebze fırçası yardımıyla iyice yıkanır, kurulanır. Rendenin küçük tarafıyla beyaz yerine gelmeden rendelenir. Üzerine toz şeker eklenip iyice karıştırılır (her portakal için iki kaşık olabilir ama portakalların ebatları da çok farkediyor büyük portakallar için üç kaşık kullanabilirsiniz) . Hava almayacak bir kavanoza doldurulur. Tedbir amacıyla en üste biraz daha toz şeker serpilir. 

Kolay gelsin, Afiyet olsun...

Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.