Terbiyeli Havuç

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Terbiyeli Havuç

Terbiyeli Havuç tarifi
Buzdolabında mutlaka bulunması gereken bir lezzet, Terbiyeli Havuç...
   Selamlar ve sevgiler hepinize... Bugün capcanlı rengiyle gönlümü çelen, Terbiyeli Havuç'la sizlerleyim. Turuncu en sevdiğim renklerdendir. Bütün tezgahtarlar anlaşma imzalamış gibi, uzata uzata oraanj deseler de o benim için hep turuncudur. Tıpkı çingene pembesinin yerine fuşya, lacivertin yerine laci, indigo (her neyse artık :)) ve daha bir sürü uydurukça kelimenin kullanılmaya çalışılması gibi... Yavru ağzına, gül kurusuna, yağ yeşiline (çook severim :))  ne oldu ? Zengin, akıcı ve güzel türkçe kelimelerimizin yerine getirilen derme çatma, aşırılmış ifadeler çok canımı sıkıyor.  Eminim bir çoğunuz benim gibi düşünüyorsunuz. En azından çocuklarımıza, türkçe kelimeler kullanmayı, kelimeleri ağzının içinde eğip bükmemeyi, dişlerinin arasında ezmemeyi öğretelim . Türkçe; tane tane konuşulur... du eskiden, şiir gibiydi...  Şimdi bolca falan ve filanla meramımızı anlatmaya çalıştığımız tuhaf bir karışım oldu :( 
Terbiyeli Havuç demiştik değil mi :) İstediğiniz salatada kullanabileceğiniz, çok lezzetli bir şey oldu. Terbiyeli Kırmızı Lahana tarifini paylaştığım günden beri hep aklımdaydı. İnternette aradım, bu tarif daha önce yapılmamış. Yani :) ilk bana kısmet oldu... Kavanozu buzdolabının kapak kısmında değil de iç ve daha soğuk olan yerinde saklayın. Daha uzun ömürlü olacaktır. Bakalım kaç gün dayanacak, bekleyip sizlerle paylaşıcam. Çalışan hanımlar hafta sonu hazırlayıp bütün hafta rahatlıkla kullanabilir. Çok lezzetli, çok da  pratik bir tarif oldu. Suyunu salata sosu olarak kullanabilirsiniz. Tamam bitti, tarife geçiyorum anladım :) :)


Malzemeler:
  • 750 gr havuç
  • 4 tane sulu limon
  • 1 Türk Kahvesi fincanı elma sirkesi
  • 3 tatlı kaşığı tuz (dilerseniz azaltabilirsiniz)

Yapılışı:
Havuçlar soyulup rendelenir. Ben mutfak robotunun rendesini kullandım, çok pratik oldu. Limonlar sıkılır. Rendelenen havuçlar, sirke, limon suyu ve tuz karıştırma kabına alınır, karıştırılır. Kavanoz veya saklama kabına alınır. Benim hazırladığım ölçüden iki tane 500 gr'lık kavanoz çıktı. Kavanozların ağzı sıkıca kapatılır. Buzdolabında muhafaza edilir. 

Kolay gelsin, Afiyet olsun...
  
Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.