Cevizli Un Helvası

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Cevizli Un Helvası

Cevizli Un Helvası tarifi
Cevizli Un Helvası...
   Selamlar hepinize... Bugün Mevlüt Kandili. Hemen aklımdaki helvayı yapıp fotoğrafladım, tarifini yazıyorum. Pişen helva önce konu komşuya dağıtıldı, kandiller kutlandı. Aklıma paylaşmak isteyip de şu an uzakta olan dostlarım geldi. Sadece gönüller bir olsun demek geliyor elimden ama bir taraftan özlem duyarken dostlarıma ve sevdiklerime bir taraftan da bugünlerde aklımdan sıkça geçen duyguları sizlerle paylaşmak isterim. Aramızda haset, kıskançlık olmasa. En ummadığınız insanlardan gelen negatif elektrik insanı daha çok etkiliyor sanki. Biraz aynaya bakabilsek , kendi kusurlarımıza bu kadar kör olmasak. Herşeyin en iyisi bizim olamaz, her zaman en ön planda da olamayız. Herkes en çok bizi sevemez. Belki isteriz, ama bir adım geride durmayı da bilmek gerekmez mi ? Ne dersiniz, lafı çok mu uzattım. Hayırlı Kandiller ve güzel paylaşımlar dilerim :) 

Malzemeler:
  • 3.5 su bardağı un
  • 2 çay bardağı sıvı yağ
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı ceviz içi

Yapılışı:
Süt, su ve toz şeker derin bir kapta iyice karıştırılıp şekerin erimesi sağlanır. Bir kenara alınır. Sıvı yağ ve tereyağı tencereye alınır, eritilir. Un eklenir, kısık ateşte kavrulur, kavurmaya başladıktan 15 dakika sonra ceviz içi eklenir. Kavurmaya devam edilir (toplam kavurma süresi en az 40-45 dakika kadar) . İyice kavrulan un, yağını salıp cıvık bir kıvam almaya başlar. 
 

Bu aşamada sütlü şerbet tencereye dökülür, sık sık karıştırarak unun erimesi sağlanır. Karıştırarak pişirilir. İyice katılaşan helva ocaktan alınır. Kaşıkla şekil verilir.Servis tabağına alınır. 

 

İster sıcak, ister soğuk servis yapılır... 

Kolay gelsin, Afiyet olsun...
 
 
Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.