İrmik Helvası (Hatay Usulü)

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

İrmik Helvası (Hatay Usulü)

İrmik Helvası (Hatay Usulü) tarifi
İrmik Helvası (Hatay Usulü)
Malzemeler:
  • 2 su bardağı irmik
  • 2 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • İsteğe göre ceviz içi
  • 1-2 kaşık sıvı yağ (cevizi kızartmak için)

Yapılışı:
Şeker ve su bir tencerede ocağa alınır. Kaynamaya bırakılır. 10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Tereyağı tencereye alınır, eritillir. Üzerine irmik eklenir. İrmik sararıp kokusu çıkana kadar karıştıra karıştıra kavrulur. İrmik kavrulduktan sonra üzerine  sıcak şerbet dökülür (bu aşamada çok fazla sıçrayabilir irmik kavrulunca 1-2 dakika harının geçmesini bekleyebilirsiniz, hatta bekleyin çünkü ocağı batırıyor :))

 

Şerbetle buluşan irmik en fazla 1-2 dakika sürekli karıştırarak pişirilir. 
Sıvı yağ ve ceviz içi kısık ateşte rengi hafif dönene kadar karıştırarak kızartılır. Helva tabağa alınır, üzerine kızarmış ceviz serpilir.

 

Bekletmeden sıcak servis yapılır.

Afiyet Olsun...


Püf Noktası:

Hatay usulü İrmik helvası tarifimiz tane tane pilav kıvamında değil, daha yumuşak ve sulu kıvamda olmalıdır. Bunu sağlamak için helva suyunu çekip lapalaşmaya başladığı anda altını hemen kapatmak lazım. Ocağı kapattıktan sonra tencere ocaktan alınır. Ocağın ısısıyla pişmeye devam etmesi engellenir. Ocaktan aldıktan sonra birkaç defa daha helva karıştırılmaya devam edilir (15-20 saniye)


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.