Kestaneli Truf

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Kestaneli Truf

Kestaneli Truf tarifi
Kestaneli Truf...
  Geçen hafta gecenin bir saati Yasemin aradı. Yarın misafirim gelecek ve tatlı çeşidim eksik. Kestane şekeri var, kimse de yemedi ne yapayım. Bundan bir tarif olur mu dedi. Dedim kestane şekerini otur ye :) Hatta bana da gönder dedim. Özellikle bana gönderme kısmını pek ciddiye almadı sanırım :)  
   Ben ''truf'' tarzı kekle veya bisküviyle yapılan ıslak tatlılardan pek hazzetmem ama kestane sert bir dokuya sahip olduğu için aklıma toplar hazırlamak geldi. Fındık koyalım, ceviz koyalım. Çıplak olmasın bir de çikolataya batıralım derken. Telefonu kapattık. Geleyim dedim. Yok ben hallederim dedi. Saat 12 gibi kapı çaldı. Bu nefis toplarla arkadaşım kapıda :) Sonuçta bayram çikolatası olarak bile hazırlayabileceğiniz muhteşem bir lezzet çıkmış ortaya. Biz aramızda sanki şakaymış gibi senin tarifin, yok efendim benim tarifim diye atışırken ben de tarifin hikayesini anlatayım size dedim. Herkese sevgiler...
 

Malzemeler:
  • 750 gr kestane şekeri
  • 1 su bardağı fındık içi
  • 1 su bardağı ceviz
  • 1 paket krema
  • 1 paket vanilya
  • 160 gr beyaz çikolata
  • 40 gr bitter çikolata

Yapılılışı:
Kestane şekerini robottan geçirin. Kıyılmış ceviz, kıyılmış fındık, vanilya ve kremayla beraber yoğurun. Buzdolabında 15 dakika kadar dinlendirin. Çıkarıp küçük ceviz büyüklüğünde toplar halinde yuvarlayın.


Hazırladığınız topları yuvarlayıp buzdolabında yarım saat bekletin. Beyaz çikolatayı ben mari usulü eritin. Buzdolabından çıkardağınız topları çikolataya batırıp dizin. Soğuyup donduktan sonra ben mari eritttiğiniz bitter çikolatayı çizgiler halinde gezdirin. Buzdolabında yarım saat bekletip, servis yapın...

Afiyet olsun...

Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.