Kireçte Kabak Tatlısı

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Kireçte Kabak Tatlısı

Kireçte Kabak Tatlısı tarifi
Kabak tatlısı sonuçta ama lezzeti bambaşka...

Malzemeler:

  • 2 kg.balkabağı (kabukları soyulmuş olarak tartılmış)
  • 2,5 kg. şeker (12 su bardağı) + 14 bardak su
  • 1 komposto kasesi kadar sönmemiş kireç + 5 lt. su
  • 1 tatlı kaşığı silme limon tuzu veya 2/3 limon suyu

Hazırlanışı:

Bal kabağını dilediğiniz şekilde ince veya kalın dilimler halinde doğrayın. Büyükçe bir kabın içerisine suyu doldurup, kireci ilave edin. Kireç içerisinde patlayıp çözülecektir. Yaklaşık 30-40 dk. da üzerine ince bir kaymak tabakası oluşacak, su durulacaktır. Bu suyu hiç bulandırmadan başka bir büyükçe kabın içerisine aktarın(yalnızca suyu). İçerisine kabakları ilave edip, bir gece bekletin(üzerlerine baskı uygulayıp, suya tamamen girmelerini sağlayın).

Ertesi gün bu suyun içerisinden alıp,7-8 kez iyice ovuşturarak bol suda yıkayın.1-2 saat suda bekletin. Bu bekleme süresinde, şekeri belirtilen suyla 5 dk. kaynatın(büyük bir tencerede ılıtın, kabakları soğuğa yakın bir şerbete ilave ederseniz, daha çıtır oluyorlar). Kabakları sudan alıp, kalın dilimleri kürdanla 1-2 yerinden delin. Hepsini, ılık şerbete atın. Çok kısık ateşte, yaklaşık 2,5 saat, kabaklar saydam bir hal alana dek kaynatın(arada tahta kaşıkla şerbete tamamen girmelerini sağlayın)Limon tuzunu ilave edip,1 dk. kaynadıktan sonra ateşten alın. lıyınca ağzı kapalı bir kabın içerisine alın.

Buzdolabında veya serin bir yerde muhafaza edin.Ceviz ile servis yapın.

Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.