Kuru Kayısı Tatlısı

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Kuru Kayısı Tatlısı

Kuru Kayısı Tatlısı tarifi
Çok masum ve lezzetli bir tatlı tarifi, Kuru Kayısı Tatlısı...
  Selamlar hepinize canlarım. Kaç gündür tarif paylaşamadım çünkü önce gezdim, sonra hastalandım. Düşmeyen bir ateş beni perişan etti :( Çocuklar ateşlendiği zaman hemen duş aldırırız, soğuk sularla kompres yaparız ya. Aman Allah'ım titremekten hırkamı bile çıkaramadım. Artık daha insaflı davranırım heralde bu durumlarda :)
Tarifimiz kuru kayısıyla hazırlanıyor. Hem lezzetli, hem masum bir tatlı. Her şeyin doğalı güzel bence, ne dersiniz...
 


Malzemeler:
750 gr kuru kayısı (ben gün kurusu kullandım) 
1 yemek kaşığı tereyağı (tepeleme)
1 su bardağı toz şeker
Yarım su bardağı ılık su (kayısılar yumuşamazsa ekleyebilirsiniz)

Yapılışı:
Kuru kayısılar yıkanır, en az 2-3 saat ıslatılır (kayısının sertliğine göre akşamdan da ıslatabilirsiniz) . Yumuşayan kayısıların içine yarım ceviz yerleştirilir (kayısılar dağılmaması için tam ikiye ayrılmaz, uç kısımlarından yerleştirilir). Derin olmayan bir tencereye düzgünce dizilir. Toz şeker serpilir, tereyağı parçalar halinde üzerine yerleştirilir. Su eklanir. Kapağı kapatılarak kaynaması beklenir. Kaynadıktan sonra ocak kısılır, yavaş ateşte pişirilir. Kayısılar yumuşayıp suyu şerbet kıvamına geldiğinde tatlımız olmuş demektir. Ocaktan alınır, dinlendirilir. İster ılık ister soğuk servis yapılır. 

 

Kolay gelsin, Afiyet olsun... 
Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.