Peynirli İrmik Helvası (Adıyaman Usulü)

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Peynirli İrmik Helvası (Adıyaman Usulü)

Peynirli İrmik Helvası (Adıyaman Usulü) tarifi
Peynirli İrmik Helvası (Adıyaman Usulü)
İrmik helvasının ennn lezzetli haliyle sizlerleyim :) Cevizli, şam fıstıklı, sütlü çeşit çeşit helva vardır mutfak kültürümüzde. Benim için Peynirli Helva yani anneanneciğimin tabiriyle ''pendirli havla'' :) bir numaradır. Gece hep beraber otururken, sobanın üzerinde bakır kazanlarda pişirilirdi ben çocukken. Bu arkadaşın bir de taze pirinç unuyla, nişasta ve pekmezle yapılan akrabaları var. Mutlaka tariflerini paylaşmak istiyorum sizlerle. Hepsi çok özel lezzetler. Şimdi ben bu sayfayı bizim yörenin helva çeşitleri hakkında konuşarak bitirebilirim. Ama en iyisi tarife geçmek galiba :) 

Malzemeler:
  • 1 su bardağı irmik
  • 1+1/4 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 50 gr tereyağı
  • 100 gr tuzsuz peynir 
Yapılışı:
Tereyağı ve irmik yapışmaz tencereye alınır, karıştıra karıştıra kavrulur. Toz şeker ve su karıştırılır. İrmiğin kokusu çıkınca üzerine hazırlanan şekerli su karışımı eklenir (çok fazla kavurmaya gerek yok helvamız açık renk olmalı) .

 

Karıştırarak pişirilir. Kıvamı resimde görüldüğü gibi katı bir hal alır. Kısık ateşte yavaş yavaş karıştırmaya devam edilir. Damağa yapışmayacak bir kıvama gelince helva olmuş demektir. Annem; bunu yazma dedi ama ben; çok önemli yazmazsam olmaz dedim :))

 

Helvamız kıvama geldiğinde kaşıkla bir kenara alınır, dilimlediğimiz peynir tencerenin dibine serilir. Üzerine helva kapatılır. 1-2 dakika kadar peynirin erimesi beklenir. 

 

2-3 defa karıştırılır,  tabağa alınır. Sıcak servis yapılır (soğuyunca da güzel  ama olsun sıcakken peynirleri süner :)) Kolay gelsin, Afiyet olsun...


Püf Noktası:

Bilmeyenler için peynir mevzusuna açıklık getirmek lazım :) Tuzsuz dil peyniri, Hatay künefelik peyniri veya sünen ve eriyen herhangi bir tuzsuz peynir çeşidi olabilir. Peynir sünmezse helvanın hiç bir esprisi kalmaz... Bi de unutmadan, peynir eridikten sonra çok karıştırırsanız, helvanın içinde kaybolur.


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.