Sütlü Portakallı Kabak Tatlısı

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Sütlü Portakallı Kabak Tatlısı

Sütlü Portakallı Kabak Tatlısı tarifi
Sütlü Portakallı Kabak Tatlısı
    Selamlar ve sevgilerle başlamak isterim söze. Çocukluğumda annemin gün arkadaşlarından birinin kabak tatlısına 1 çay kaşığı kadar tereyağı ilave ettiğini duymuştum. İşin enteresan tarafı diğer çocuklar oyuncakla oynarken ben yemek muhabbetine kulak misafiri olmuşum :)) Bu kulak misafirliğinden kalan merakla tamamen doğaçlama bir tarif denedim, sonuç çok nefis oldu. Tanıdık bir tad, farklı bir yorumla geldi huzurlarınıza. Tavsiye ederim :) 

Malzemeler:
  • 2 kg soyulmuş kabak
  • 750 toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı (tepeleme)
  • 8 yemek kaşığı süt
  • Çeyrek portakalın kabuğu (1 tatlı kaşığı kadar, sadece üst renkli kısmı rendelenecek)

Yapılışı:
Kabaklar soyulur, küp küp doğranır. Üzerine toz şeker yayılır. Tereyağı fındık büyüklüğünde parçalar halinde tencereye ilave edilir. Portakal kabuğu rendenin ince tarafıyla hafif rendelenir (beyaz kısmını rendelemeyin acılaştırır) Süt ve portakal kabuğu da tencereye gezdirilir. 1 saat kadar dinlendirilip ocağa alınır. Kısık ateşte biraz sulanması beklenir. Orta ateşte iyice kaynaması sağlanır. Ocak biraz kısılır.  Kabaklar iyice yumuşayıp şerbetini çekene kadar pişirilir. Tatlı ocaktan alınır, kapağı kapalı bir şekilde dinlendirilir. Tercihen 1 gece bekletilip servis yapılır. 

Kolay gelsin, Afiyet olsun...


Püf Noktası:

Kabak tatlısı yaparken en önemli nokta kıvamı. Bazı kabak cinsleri çok fazla sulanır ve tatlı için uygun değildir. Pişirirken fazla sulanırsa ocağı orta ateşe getirmeli suyunu çekmesini sağlamalıdır. Fazla sulanmazsa daha kısık ateşte pişebilir. Yani kabak tatlısı yaparken sürekli kontrol edip kabağın durumuna göre pişme süresini ve ateşini ayarlamak lazım :)


Asu'nun Mutfağı
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.