Beyin dostu balık

Tencere.tv'yi Facebook'da takip et Tencere.tv'yi Twitter'da takip et Tencere.tv'yi bloguna ekle
Yemek Tarifleri
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara

Beyin dostu balık

Beyin dostu balık tarifi
ABD'de yapılan araştırmada, balığın beyne olumlu etkilerinin ızgarada ya da fırında pişirildiğinde arttığı ortaya koyuldu.
ABD'de yapılan bir araştırma balığın olumlu etkilerinin, içerdiği omega miktarından bağımsız olarak ızgarada veya fırında pişirildiği takdirde arttığını ortaya koydu.

Pittsburgh Üniversitesi'nden bilim adamları daha önceki araştırmalarda iddia edildiği gibi beyne olumlu etkilerin belirli balık türlerine bağlı olmadığını, Alzheimer ve bunama riskinin herhangi bir türün fırında ya da ızgarada pişirilmesiyle azalabildiğini vurguladı.

Bilim adamlarının 10 yıl süren araştırmasına başta Alzheimer ya da bunama belirtisi göstermeden 65 yaş üzerindeki 300'e yakın kişi katıldı.

Beyin görüntüleri incelenen katılımcılar ne kadar balık tükettikleri ve pişirme yöntemleri gibi beslenme alışkanlıklarına ilişkin anketler doldurdu. 

Haftada en az bir kez fırında ya da ızgarada pişirilmiş balık yiyenlerin beynindeki bilişsel faaliyetlere ilişkin gri maddenin hacminin yüzde 14 fazla olduğu görüldü.

Araştırmanın sonuçları "American Journal of Preventive Medicine" dergisinde yayımlandı.
Etiketler:  beyin dostu, balık
Yemek tarifi ara
Ara
Yemek tarifi ara
© 2011 Tencere.tv - Tüm hakları saklıdır. Bu sitede bulunan yemek tarifleri, yazı, görsel, video gibi hiçbir malzeme izinsiz olarak kullanılamaz.